Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Energia ze słońca

Dodano: 3 lata temu Autor:

Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?

Energia ze słońca

W energii słonecznej drzemie ogromny potencjał, który coraz bardziej wykorzystujemy w naszym codziennym życiu. Odnawialne źródło energii jest nie tylko dobre dla środowiska, ale również dla naszego portfela. Dlaczego z każdym kolejnym rokiem montowanych jest coraz więcej paneli fotowoltaicznych? Co sprawia, że tak chętnie decydujemy się na własną instalację wytwarzającą prąd dla naszych potrzeb?
 

Prywatna mikroelektrownia

Jednym z ważniejszych aspektów i największych zalet fotowoltaiki jest niezależność od podwyżek cen energii. Posiadanie własnej mikroelektrowni zdecydowanie obniża rachunki za prąd. Jest on produkowany dzięki energii słonecznej, która jest całkowicie darmowa i jednocześnie niewyczerpalna. W pierwszej kolejności urządzenia znajdujące się w budynku pobierają prąd, który został wyprodukowany przez zainstalowany system.
 

Ceny prądu wzrastają, a paneli fotowoltaicznych maleją

Decydując się na panele fotowoltaiczne, możemy starać się o dofinansowanie, co zdecydowanie minimalizuje koszty początkowe. Ponadto technologia fotowoltaiczna nieustannie się rozwija, co przekłada się na skuteczność i ekonomikę pracy całej instalacji. Wzrasta wydajność ogniw i jednocześnie maleją ceny wytwarzania paneli fotowoltaicznych. To przekłada się na niższe ceny całej inwestycji.
Projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznej zajmują się wyspecjalizowane firmy, których na polskim rynku jest coraz więcej. Oszczędności zależą w znaczącym stopniu od wykonanej pracy, dlatego przy wyborze wykonawcy warto jest sprawdzić jego portfolio, doświadczenie i zakres usług. Firmy prowadzące dodatkowo badania naukowe mają szerszy zakres wiedzy i tym samym proponują bardziej zaawansowane technologie i skuteczniejsze rozwiązania, czego przykładem jest Polski Instytut Fotowoltaiki obecny na rynku od 2010 roku. 

Nieruchomość zyskuje na wartości

Panele fotowoltaiczne zarabiają na siebie i jednocześnie wyraźnie podnoszą wartość nieruchomości. Montaż instalacji sprawia, że jest ona warta o kilkanaście tysięcy więcej. Panele fotowoltaiczne mało tracą na wartości, na co wpływ ma ich wieloletnia wydajność. Oczywiście bardzo dużo jest uzależnione od jakości użytych materiałów i precyzji wykonania systemu. Jeżeli zależy nam na wzroście inwestycji nieruchomości, to należy wcześniej porównać kilka ofert na rynku. Planując sprzedaż budynku w przyszłości, sprzedajemy go z zyskiem.

Producent i odbiorca prądu

Jeżeli przyłączamy domową instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej, stajemy się prosumentami. Są to jednocześnie producenci i odbiorcy prądu. Rozliczenie takich osób odbywa się na podstawie wielkości instalacji. Przykładowo mając instalację o mocy do 10 kW, otrzymujemy upust w stosunku 1 do 0,8. Przy instalacji 10-50 kW upust jest już w stosunku 1 do 0,7. W praktyce właściciel paneli fotowoltaicznych oddaje sieci nadwyżkę prądu, a odzyskuje ją wtedy, kiedy instalacja nie pracuje, co dzieje się m.in. w nocy. System energetyczny magazynuje więc wyprodukowaną przez instalację energię.

Niższe koszty za prąd, ochrona środowiska naturalnego, niezależność i wyższa wartość nieruchomości…inwestycja w fotowoltaikę opłaca się na wielu płaszczyznach. Być może już niedługo każdy z nas będzie dysponował swoją własną mikroelektrownią.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja