Dzisiaj jest: 17.5.2021, imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Czy wyciskanie pryszczy jest szkodliwe

Dodano: miesiąc temu

Zmiany trądzikowe widoczne na skórze w bardzo dużym stopniu oddziałują na nasze samopoczucie oraz kontakty z innymi osobami.

Czy wyciskanie pryszczy jest szkodliwe
Ten poważny problem estetyczny, jakim są chociażby zaskórniki i wągry na nosie, sprawia, że coraz więcej osób stara się znaleźć skuteczny sposób na pozbycie się ich raz na zawsze. Niektórzy uciekają się do metody, jaką jest wyciskanie pryszczy. Niestety, postępując w ten sposób, możesz o wiele bardziej zaszkodzić, niż pomóc swojej wymagającej skórze. Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie pozbyć się nieestetycznych wągrów na nosie.
 

Wyciskanie pryszczy – jak wpływa na naszą skórę?

Wiele osób zmagających się z trądzikiem decyduje się na, jak początkowo może się wydawać, najszybszą metodę pozbycia się niedoskonałości, czyli wyciskanie pryszczy. W końcu wystarczy tylko nacisnąć na dojrzały wyprysk i problem widocznego nieproszonego gościa przestaje istnieć, prawda? Niestety jest to błędne myślenie, które daje jedynie chwilowy efekt, a może doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu naszej skóry.
 
Dlaczego wyciskanie pryszczy jest złym pomysłem, szczególnie jeśli decydujemy się przeprowadzić ten zabieg samodzielnie? Dermatolodzy od wielu lat zwracają uwagę, jak tragiczne w skutkach może stać się wyciskanie pryszczy. Podejmując próbę wyciśnięcia pryszcza (która nie zawsze zostaje zakończona powodzeniem), w znacznym stopniu naruszamy strukturę naszego naskórka. Co więcej, postępując w ten sposób, możemy uszkodzić mieszek włosowy i przyczynić się do zaostrzenia stanu zapalnego. 
 
Rozdrapanie wyprysku często prowadzi także do rozprzestrzenienia się bakterii na całej twarzy, przez co dochodzi do zaostrzenia objawów choroby. Nieumiejętne wyciskanie pryszczy posiada jeszcze jedną wadę – ten sposób pozbywania się niedoskonałości bardzo często prowadzi do pozostawiania nieestetycznych blizn, które w przyszłości stają się trudne do usunięcia. 
 

Wągry na nosie – w jaki sposób powstają?

Wagry na nosie, czyli nieestetyczne, łatwe do zauważenia kropki o ciemnym zabarwieniu, to jeden z powodów, dla których wiele osób decyduje się na samodzielne wyciskanie pryszczy. W jaki sposób powstają? 
 
W przypadku wągrów na nosie, jak i zaskórników obecnych w innych częściach twarzy należy pamiętać, że ludzka skóra nie jest idealnie gładka. Na całej jej powierzchni obecne są ujścia gruczołów łojowych, czyli pory skóry, które odgrywają bardzo ważną rolę w przypadku prawidłowej termoregulacji. Pory skóry mogą powiększać się wraz z wiekiem – w przypadku małych dzieci są praktycznie niezauważalne. Ujścia gruczołów łojowych ulegają powiększeniu przede wszystkim w okresie dojrzewania. Ma to związek ze zwiększoną w tym czasie produkcją sebum, niewłaściwą keratynizacją naskórka, a do tego zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w tym czasie. Zablokowanie ujść gruczołów łojowych sebum oraz fragmentami złuszczonego naskórka prowadzi do zapychania porów, czego efektem są wągry.
 
Zaskórniki możemy podzielić na dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Zaskórniki zamknięte są trudne do zauważenia ze względu na swoje bardzo drobne rozmiary i jasne zabarwienie. Zazwyczaj stają się zauważalne dopiero pod wpływem dotyku. Zaskórniki otwarte to właśnie popularne wągry (blackheads). W centralnej części posiadają niewielki otwór, przez który wydobywa się masa łojowo-rogowa, która następnie ulega utlenieniu, przez co zyskuje ciemne zabarwienie. Wągry mogą ulegać nadkażeniu i przekształcać się w zmiany zapalne.
 

Wągry na nosie – jak się ich pozbyć?

W jaki sposób skutecznie pozbyć się wągrów na nosie? Tak jak wspomniano i wyjaśniono wcześniej, odradza się samodzielne wyciskanie pryszczy. Aby wągry na nosie przestały być problemem, podstawę powinno stanowić prawidłowe oczyszczanie twarzy przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków pielęgnacyjnych. Skórę należy oczyszczać zarówno rano, jak i wieczorem, a do tego celu zdecydowanie lepiej sięgać po kosmetyki o łagodnym działaniu, zawierające substancje aktywne pomocne w usuwaniu wągrów, jak chociażby kwas salicylowy. W pozbyciu się wągrów dobroczynna okaże się także zmiana nawyków żywieniowych.
 
Materiał sponsorowany
Źródło: tipmedia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
5. Bieg Forsycji. GALERIA