Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Czym zmyć tłuste plamy ze ściany?

Dodano: 2 tygodnie temu

Wystarczy chwila nieuwagi by na pięknej, czystej ścianie pojawiła się tłusta, nieestetyczna plama.

Czym zmyć tłuste plamy ze ściany?
Zabrudzenia tego typu należą do najbardziej uciążliwych, a by je usunąć trzeba działać szybko i skutecznie. Na szczęście większość preparatów pomagających usunąć tłuste plamy ze ściany możesz znaleźć we własnej kuchni. Podpowiadamy, jak wywabiać tłuste plany ze ścian domowymi sposobami.

Tłuste plamy na ścianach z oczywistych względów powstają przede wszystkim w kuchni. Trudno im zapobiec, więc już na etapie projektu warto zadbać o zabudowanie otoczenia kuchenki łatwo zmywalnymi płytkami ceramicznymi lub wybór farby plamoodpornej i o wysokiej odporności na ścieranie. Im dłużej tłusta plama pozostaje na ścianie, tym głębiej w nią wnika i staje się trudniejsza do usunięcia, dlatego zabrudzenia najlepiej usuwać na bieżąco. Warto również pamiętać, że tłuszcz znacznie szybciej i głębiej wnika w powierzchnie o dużej porowatości, w tym w ściany wykończone tykiem strukturalnym czy betonowym.

Usuwanie tłustych plam ze ściany: domowe sposoby
Zabrudzeń tego rodzaju zazwyczaj można pozbyć się za pomocą prostych, domowych sposobów. Przed zastosowaniem któregokolwiek z nich, warto usunąć nadmiar tłuszczu ze ściany. W tym celu użyj papierowego ręcznika, który przyłożony do plamy zbierze część zabrudzenia. Ponadto, jeśli sięgasz po daną metodę wywabiania plam po raz pierwszy, najpierw przetestuj środek na niewidocznym fragmencie ściany, by sprawdzić, czy preparat jej nie odbarwi lub nie pozostawi innych trwałych zabrudzeń.

Podstawowym środkiem do walki z kuchennym tłuszczem jest płyn do mycia naczyń. Nałóż go na ścianę na wilgotnej, spienionej gąbce i delikatnie pocierając usuwaj zanieczyszczenie. Płyn musi być rozrobiony z wodą, żeby uniknąć zabarwienia ściany.

Sok  z cytryny rozpylony na tłuste plamy za pomocą dyfuzora powinien poradzić sobie ze świeżym i stosukowo świeżym zabrudzeniem. Nie to jednak rozwiązanie dla ścian białych, ponieważ sok z cytryny może je zabarwić. Sok z cytryny zastąpić można octem, który jednak przed rozpyleniem na ścianę musi zostać rozcieńczony wodą w proporcji 1:1.

Kolejnym pomysłem na pozbycie się zabrudzeń tego rodzaju jest użycie pasty na bazie wody i sody oczyszczonej. Soda również świetnie wiąże cząsteczki tłuszczu. Pastę nałóż na zabrudzoną ścianę za pomocą gąbki i pocieraj do chwili pozbycia się plamy. Skuteczność pasty można wzmocnić kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń, którego podstawowym zadaniem jest zwalczanie tłuszczu.

Kolejny domowym sposobem na usunięcie ze ścian tłustych plam jest roztwór na bazie amoniaku. W marketach budowlanych lub Internecie kupić można gotową wodę amoniakalną do rozpylenia na ściany, natomiast w warunkach domowych należy rozpuścić 1 szklankę amoniaku w 2 litrach wody. W tym wypadku zachowanie ostrożności wymaga użycia gumowych rękawic i zapewnienia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu,  w którym stosujemy roztwór.

Jeśli szukasz innych domowych metod pozbywania się zabrudzeń, przeczytaj czym zmyć tłuste plamy ze ściany.

Jeśli powyższe sposoby zawiodą, można sięgnąć po gotowe środki do wywabiania plam. W tym wypadku jednak mamy do czynienia z preparatami o silnym działaniu, które przy okazji wywabiania plamy mogą pozostawić trwałe ślady. Wtedy masz tylko jedno wyjście – pomalować ścianę po raz kolejny.


 
Materiał sponsorowany
Źródło: tipmedia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA