jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem, którego celem jest włączenie wszystkich, którzy borykają się niepełnosprawnością w życie społeczne lokalnej wspólnoty. Realizując projekt Biuro Pełnomocnika Rządu, razem z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi, dąży do zmiany systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością, poprzez zwiększenie szans na niezależne życie.
W ramach projektu realizowanego od października ub. roku, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych razem z partnerami przygotowuje propozycje zmian istniejących rozwiązań i nowych instrumentów wsparcia dla osób, dotkniętych niepełnosprawnością. Mają być przede wszystkim przyjęte nowe standardy działania warsztatów terapii zajęciowej, a także asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej.
Od kwietnia 2021 r. inicjatorzy projektu „Aktywni niepełnosprawni” chcą rozpocząć przygotowania do konsultacji, zebrane już propozycje konkretnych zmian w systemie. Jesienią w całej Polsce proponowane rozwiązania zostaną poddane ocenie stowarzyszeń i organizacji społecznych. Dalej zaplanowano testowanie wybranych instrumentów wsparcia w ramach pilotażu. Zwieńczeniem projektu będą przygotowane akty prawne, które mają wdrożyć nowe rozwiązania wsparcia niepełnosprawnych.
Ważny głos mają przy tym osoby z niepełnosprawnościami, które mogą się wypowiedzieć w kwestii proponowanych zmian, uczestnicząc w warsztatach, seminariach oraz wywiadach grupowych lub indywidualnych. Każda z zainteresowanych osób może przekazać swoją opinię lub stanowisko w kwestii proponowanych zmian, korzystając z pośrednictwa platformy konsultacyjnej, dostępnej na stronie: http://wlaczeniespoleczne.pl
Można wziąć aktywny udział w konsultacjach wypełniając ankietę dostępną na stronie, albo przekazując swoje stanowisko w formie pliku tekstowego lub audio. Zainteresowani znajdą tam również wszystkie informacje, dotyczące projektu „Aktywni niepełnosprawni”, współfinansowanego z funduszy unijnych.
Warto podkreślić, że projekt kierowany jest do wszystkich grup osób z niepełnosprawnościami, ich najbliższego otoczenia oraz instytucji wspierających – organizacji pozarządowych i jednostek samorządu terytorialnego.
Najedź na grafikę, kliknij i powiększ
Tekst zilustrowany plakatem z hasłem programu "Aktywni niepełnosprawni" oraz znakiem graficznym informującym o beneficjentach i finansowych źródłach wsparcia projektu- Europejskiego Funduszu Społecznego, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych