Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Światowy Dzień NGO – warto działać razem!

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

27 lutego został oficjalnie uznany za Światowy Dzień NGO 11 lat temu.

Światowy Dzień NGO – warto działać razem!

Święto jest okazją do promowania działalności sektora organizacji pozarządowych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy nimi.

Co to jest NGO?
NGO to skrót od angielskiego non-governmental organization, czyli organizacja pozarządowa. Organizacje pozarządowe to wszelkie podmioty, które nie są organami władzy rządowej bądź samorządowej, a ich działania nie są skierowane na osiągnięcie zysku. Do grona NGO-sów zaliczamy wszelkiego rodzaju fundacje i stowarzyszenia, których celem nie jest zarobek, a jedynie realizacja celów określonych w statucie. Cele te mogą mieć bardzo różnorodny charakter, np.: promowanie sztuki współczesnej, aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami, propagowanie idei weganizmu czy popularyzacja wiedzy o kulturze Indii. To jakie cele stawia przed sobą stowarzyszenie, zależy tylko i wyłącznie od tego, jakie cele określą jego członkowie.

NGO w naszym mieście
W Stargardzie organizacje pozarządowe mogą liczyć na kompleksowe wsparcie władz samorządowych. Miasto nieustannie wspiera inicjatywy stowarzyszeń i fundacji udzielając wieloaspektowego wsparcia przy realizacji projektów, a ważnym łącznikiem pomiędzy administracją samorządową a NGO-sami jest Stargardzkie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych działające od 2009 roku w Domu Kultury Kolejarza przy ulicy Szczecińskiej 17.

W SCWOP stowarzyszenia i fundacje mogą uzyskać kompleksową pomoc prawnika oraz specjalisty od pisania projektów, a także wziąć udział w rozmaitych szkoleniach czy dowiedzieć się o trwających konkursach. Bardzo przydatny jest również newsletter rozsyłany przez Centrum do stargardzkich organizacji pozarządowych, zawierający bieżące informacje na temat dofinansowań, konkursów czy zmian w przepisach.


Stargard jest miastem przyjaznym NGO-som, o czym świadczy chociażby fakt, że na stronie Centrum możemy zapoznać się z informacjami o kilkudziesięciu organizacjach działających na terenie naszego miasta. Wśród nich są między innymi: Stowarzyszenie Amazonek „Stokrotka”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół Wolontariat Szansa czy Stowarzyszenie Sportów Walki „Berserker’s Team Stargard”.  Różnorodność organizacji jest naprawdę ogromna, a całą ich listę z podziałem na kategorie można znaleźć na stronie www.scwop.stargard.pl.  W razie jakichkolwiek pytań dotyczących działania Centrum warto pamiętać, że od 1 marca zmienia się numer telefonu do kontaktu.
Nowy numer to: 609 271 577

Źródło grafiki: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA