Dzisiaj jest: 18.1.2021, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Szczepienia: Nadszedł czas na seniorów

Dodano: 5 dni temu Autor:
Redakcja poleca!

Kancelaria Premiera poinformowała o planach szczepień kolejnych grup obywateli.

Szczepienia: Nadszedł czas na seniorów

Kancelaria Premiera poinformowała o planach szczepień kolejnych grup obywateli. 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że nasz kraj wchodzi w kolejną fazę Narodowego Programu Szczepień. Do tej pory podano ponad 220 tys. dawek szczepionki. Obecnie w zapasie znajduje się 1 mln 51 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do szpitali trafiło 456 tys. szczepionek. Druga połowa to zabezpieczenie drugiej dawki dla osób, które już zostały zaszczepione.

Szczepienia przeciw COVID-19 odbywają się etapami. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych oraz rodzice wcześniaków. W piątek, 15 stycznia, ruszy rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa do 21 stycznia. Osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się na szczepienia do 22 stycznia. - Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, ponieważ najbardziej narażone- powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Kolejną grupą, która zostanie zaszczepiona w ramach Narodowego Programu Szczepień, będą prawdopodobnie seniorzy powyżej 60 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Szczepienia odbywają się szczepionkami konsorcjum firm Pfizer i BioNTech, podaje się je w dwóch wstrzyknięciach, w odstępie co najmniej 21 dni. W tym tygodniu do Polski ma trafić szczepionka firmy Moderna.

Michał Dworczyk, pełnomocnik ds. szczepień poinformował, że będą trzy kanały, którymi można się umówić i zarejestrować na konkretny termin szczepienia. Pierwszym będzie internet. Seniorzy mogą jednak nie czuć się z nim pewnie, dlatego będą mogli umówić się we własnej przychodni. Dla osób, które nie będą mogły zarejestrować się przez internet ani odwiedzić przychodni dedykowany jest trzeci kanał- telefon. Pod numerem 989 będzie można połączyć się z konsultantem, które zapisze na konkretny termin we wskazanym punkcie.

 

Najedź kursorem, kliknij i powiększ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Legia Warszawa. Galeria