Dzisiaj jest: 18.1.2021, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Czy Polacy chętnie korzystali z e-usług w 2020 roku?

Dodano: tydzień temu Autor:
Redakcja poleca!

Jak się okazuje, Polacy coraz chętniej i coraz częściej korzystają z e-usług w przypadku spraw urzędowych.

Czy Polacy chętnie korzystali z e-usług w 2020 roku?

2020 pod tym względem był rekordowy, a jedną z przyczyn była epidemia koronawirusa i konieczność załatwiania wielu spraw z domu.

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej (www.gov.pl) przedstawił cyfrowe podsumowanie Polski. Co z niego wynika?

W ubiegłym roku każdego dnia zakładano około 11 tysięcy profili zaufanych, a do samych urzędów trafiało około 4 tysięcy ogólnych spraw i wniosków. W 2020 roku przybyło 4 174 206 profili zaufanych, co stanowiło 47% wszystkich dotychczas założonych 8 816 654.
Dla przypomnienia, profil zaufany to cyfrowy środek identyfikacji, który pozwala w Internecie potwierdzić naszą osobę. Jest to niezwykle przydatne narzędzie we współczesnym świecie i niezbędne do załatwienia spraw online. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, który zastępuje nam właśnie profil zaufany. Każdy może mieć wyłącznie jeden profil zaufany, który jest przypisany do jego numeru PESEL.


Pełna lista spraw dostępnych do załatwienia widoczna jest na portalu GOV.pl.

W ubiegłym roku najczęściej Polacy korzystali z usług: Wyślij pismo ogólne (ponad 1,4 mln takich pism- o 900 tys. więcej niż w 2019), Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (prawie 200 tys. zgłoszeń – 4 razy więcej niż rok wcześniej), sporym zainteresowaniem cieszyło się również zgłoszenie narodzin dziecka drogą online - Zgłoś urodzenie dziecka (z takiej opcji skorzystało około 147 tysięcy osób – o 102 tysiące więcej niż w 2019). W 2020 roku blisko połowę wszystkich nowo narodzonych dzieci zgłoszono do urzędów właśnie drogą elektroniczna, co tylko potwierdza, że z takich rozwiązań bardzo chętnie korzystają osoby młode.

Co jeszcze ciekawe można zrobić przez Internet i przy wykorzystaniu profilu zaufanego? Załatwić np. sprawy meldunkowe (Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące i Wymelduj się z pobytu stałego) – z tej opcji skorzystało ponad 175 tysięcy mieszkańców kraju.

Prawie 334 tysiące osób zdecydowało się na złożenie wniosku o dowód osobisty bez wychodzenia z domu (Uzyskaj dowód osobisty) – dwa razy więcej niż w 2019. Online złożyć można też wniosek o utratę lub zniszczenie tego dokumentu (Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód).

A co z pojazdami? W 2020 roku zgłoszono ponad 601 tysięcy wniosków o zbycie/nabycie pojazdu (Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę).

Zainteresowanie sprawami urzędowymi online stale rośnie i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Dlatego warto posiadać profil zaufany, który można założyć tutaj (Profil Zaufany – załóż).

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Legia Warszawa. Galeria