Dzisiaj jest: 18.1.2021, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Niedługo powszechne szczepienia przeciw Covid-19. Kiedy i gdzie się zgłosić?

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

27 grudnia rozpoczęły się szczepienia przeciw koronawirusowi.

Niedługo powszechne szczepienia przeciw Covid-19. Kiedy i gdzie się zgłosić?

Wkrótce ruszą powszechne szczepienia ludności. Kiedy i gdzie się zgłosić?

Pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 została podana 27 grudnia naczelnej pielęgniarce szpitala MSWiA w Warszawie Alicji Jakubowskiej. Proces szczepień rozpoczął się nie tylko w całym kraju, ale także w większości państw UE. Szeroka dystrybucja szczepionki rozpoczęła się 28 grudnia. Wtedy do Polski przyleciało 300 tysięcy dawek. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, rodzice wcześniaków.

Proces rejestracji powszechnych szczepień polaków przeciwko Covid-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. Szczepienia będą się odbywały w etapach:
etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;
etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;
etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowana. Proces umówienie na szczepienie oparty będzie o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Dedykowanymi miejscami realizacji szczepień będzie istniejąca sieć placówek medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie na liście punktów znajdują się następujące placówki z regionu:

 1. Niepubliczny Ośrodek Zdrowia ASKLEPIOS, Suchań ul. Hlonda

 2. Medis Andrzej Rybkiewicz, Stargard ul. Główna

 3. Medis Andrzej Rybkiewicz, Stargard ul. Kilińskiego

 4. GCC Sp. z o.o., Stargard ul. Rumuńska

 5. Marcin Kazimierz Kołodziejski, Dobrzany ul. Strażacka

 6. EWA-LEK Ewa Chmurowicz, Ewa Kowalska, Stargard ul. Pocztowa

 7. D. Borucki, I. Mądra, M. Nowicka, Stargard, Bolesława Chrobrego

 8. Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy- Zachodniopomorskie Centrum Leczenie i Profilaktyki w Szczecinie, Stargard, ul. Adama Mickiewicza

 9. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "FAM-MED" Sp. z o.o., Stargard Osiedle M. Kopernika

 10. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Intermed, Ińsko ul. Piękna

 11. ZACHÓD Sp. jawna, Stargard Osiedle Zachód

 12. MAGMED Sp. z o.o., Stargard ul. Węgierska

 13. Maciej Milewski, Chociwel ul. Armii Krajowej

 14. Przychodnia Na Zdrowie Sp. z o.o., Dolice ul. Wojska Polskiego

 15. Anna Sochor, Stara Dąbrowa

 16. Anna Sochor, Pęzino

  Więcej o szczepieniach + pełna lista punktów szczepień z podziałem na województwa dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.​​​​​​​

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Legia Warszawa. Galeria