Wśród panującej epidemii koronawirusa i tysięcy zakażonych osób, osocze ozdrowieńców pomagające w walce z SARS-COV-2 stało się towarem bardzo poszukiwanym i przede wszystkim deficytowym. Dlatego na każdym kroku podkreśla się i zachęca osoby które przebyły chorobę, do podzielenia się tym cennym płynem.
Osocze z krwi ozdrowieńców pilnie potrzebne
Osocze krwi ozdrowieńców to jak na razie jeden z niewielu skutecznych sposobów wspomagających walkę z ciężkimi przypadkami Covid-19. Ciągłe apele, prośby, ogłoszenia w mediach przynoszą wiele pozytywnego, jednak wciąż ilość tego cudownego na daną chwilę płynu jest wciąż niewystarczająca.
Dlaczego osocze ozdrowieńców jest tak ważne do leczenia osób zakażonych koronawirusem? Osocze to zawiera przeciwciała, wspomagające leczenie na Covid-19, zwłaszcza osobom z ciężkimi objawami zagrażającymi ich życiu, których organizmy nie zareagowały odpowiednio i nie wytworzyły własnych przeciwciał.
Polacy chętnie oddają osocze, pomimo tego wciąż go brakuje. W październiku oddano łącznie 2634 jednostki osocza, zaś w pierwszym tygodniu listopada ok. 2600 jednostek – poinformował za pośrednictwem mediów wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jedna jednostka to około 200 ml osocza. Dla porównania, we wrześniu było to zaledwie 540 jednostek.
„Apeluję do wszystkich państwa, którzy jesteście ozdrowieńcami, oddawajcie to osocze. Jeżeli mieliście wynik dodatni i minęło 28 dni, wtedy jesteście już w stanie oddać to osocze, jeżeli przechodziliście bezobjawowo to jest 18 dni po skończeniu izolacji. To naprawdę jest bezcenny lek dla chorych i zakażonych koronawirusem” – zaapelował Waldemar Kraska.
Oddaj osocze w RCKiK w Szczecinie
Problemem dla wielu osób staje się możliwość oddania osocza. W regionie możliwe jest to tylko w Szczecinie. Niestety nasz Stargard również nie posiada takiej opcji. Stąd konieczny jest dojazd. O ile ktoś mieszka kilka kilometrów od stolicy Pomorza zachodniego, dojazd nie stanowi dla niego większego problemu, o tyle z oddalonych o 100 czy 150 km miejscowości może to być już problematyczne i niechętnie wykonywane. Nawet w przypadku zwrotu kosztów dojazdu.
Na chwilę obecną całym naszym województwie osocze przyjmuje tylko punkt w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie (al. Wojska Polskiego 80/82). W pozostałych oddziałach terenowych nie ma ani przeszkolonego personelu, ani odpowiedniego sprzętu.
Teoretycznie możliwe jest oddanie krwi pełne uzyskanie z niej osocza, ale to ogranicza dawcę to kolejnego oddania krwi dopiero za 8 tygodni oraz pozwala uzyskać dawkę osocza dla zaledwie jednego pacjenta – przy bezpośrednim oddaniu osocza w RCKiK w Szczecinie, aż dla trzech potrzebujących.
Przed przyjazdem do Szczecina w celu oddania osocza, zalecany jest kontakt telefoniczny z RCKiK (726 530 560 lub 91 424 36 45) w celu umówienia wizyty i przeprowadzenia wywiadu celem ustalenia czy dana osoba może zostać dawcą osocza.
Kto może zostać dawcą osocza?
Dawcą osocza może zostać osoba które przeszła Covid-19 i została uznana za wyleczoną czy osoba która przeszła chorobę SARC-COV-2 bezobjawowo. Wiek takich osób musi być w przedziale 18-65 lat, nie mogą posiadać chorób przewlekłych, ani innych schorzeń, które eliminują ich z bycia dawcami krwi. Dodatkowo zanim oddamy osocze, musi minąć:
-
18 dni od zakończenia izolacji lub
-
28 dni od ustąpienia objawów zakażenia korona wirusem.
Jak to wygląda w RCKiK? Pacjentowi pobierana jest krew, z której w separatorze oddziela się osocze od pozostałych składników – te wracają z powrotem do żyły, a osocze pozostaje na zewnątrz. Proces pobierania osocza jest całkowicie bezpieczny, nie boli i trwa około 30-40 minut. Jednorazowo pobiera się do 600 ml osocza lub w przypadku problemów, pobierane jest 450 ml krwi z której otrzyma się później ok. 220-230 ml.
Portal e-Stargard.pl również gorąco zachęca wszystkich ozdrowieńców, którzy kwalifikują się do oddania osocza z ich krwi, do kontaktu telefonicznego z RCKiK w celu umówienia wizyty i wyjazdu do Szczecina, aby podzielić się tym bardzo ważnym płynem dla chorujących osób.
Ozdrowieńcu, pomóż uratować życie innych!