Dzisiaj jest: 27.10.2020, imieniny: Iwony, Noemi, Szymona

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Rząd ogłosił w czwartek nowe restrykcje związane z pandemią koronawirusa.

Nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Zmiany dotyczą gastronomii, nauczania, transportu oraz kultury i sportu. Nowe obostrzenia będą obowiązywały od 17 października.

Na czwartkowej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki mówił, że strategicznym celem jest ochrona życia i zdrowia Polaków, w szczególności narażonych osób starszych, by mogli w samoizolacji unikać zarażenia. - Nie ma w tym momencie nic ważniejszego dla rządu, niż żeby zapewnić bezpieczeństwo i zdrowie dla Polaków, temu podporządkowane są wszystkie nasze działania- podkreślił Premier na konferencji prasowej. - Chcemy wdrażać obostrzenia, które będą chroniły nas przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale jednocześnie chcemy, aby gospodarka możliwie w dużym zakresie pracowała- powiedział Premier po czwartkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Mateusz Morawiecki powiedział, że musi wrócił podstawowej zalecenie, które znamy z wiosny: zostać w domu. - Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu, a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów- zapewniał na konferencji Premier.


Od soboty, 17 października, w strefach żółtej i czerwonej wprowadzone zostaną nowe obostrzenia. W strefie żółtej działalność gastronomii będzie ograniczona w godzinach 6-21, zgromadzenia publiczne do 25 osób. W strefie żółtej i czerwonej podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. W strefach czerwonych w szkołach wyższych i ponadpodstawowych wprowadza się naukę zdalną, w strefach żółtych w szkołach wyższych i ponadpodstawowych naukę hybrydową. W obu strefach zawiesza się działanie siłowni, basenów, aquaparków i siłowni. W strefach czerwonych zostają wprowadzone ograniczenia w placówkach handlowych do pięciu osób na jedną kasę, zakaz organizacji imprez okolicznościowych, a zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób.

Najedź kursorem, kliknij i powiększ
Rząd poinformował również o poszerzeniu listy powiatów i miast objętych zasadami w strefie czerwonej. Od soboty znajdą się w niej aż 152 powiaty z 70 proc. ludności Polski. W województwie zachodniopomorskim obejmie powiat sławieński, szczecinecki oraz Miasto Koszalin.
 

Najedź kursorem, kliknij i powiększ

 

Źródło grafik: KPRM

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - Enea Astoria. Photos by Jan Rybaczuk