Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Cała Polska w żółtej strefie. Co to oznacza?

Dodano: 4 lata temu Autor:

Od soboty, 10 października, cały kraj objęty został żółtą strefą obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.

Cała Polska w żółtej strefie. Co to oznacza?

Nowe nakazy będą miały zastosowanie również w Stargardzie. Co to oznacza dla mieszkańców?

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia, poinformował w czwartek, że od soboty, 10 października, cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. - To oznacza, że w całym kraju będziemy mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także w komunikacji miejskiej- poinformował Premier Mateusz Morawiecki. - Musimy wprowadzić obostrzenia na terenie całego kraju. Takie rozwiązania wprowadzają także sąsiednie kraje. To pozwoli spowolnić rozszerzenie się koronawirusa- dodał Premier.

By ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2, od soboty 10 października, zmieniają się niektóre obostrzenia, obowiązujące w wybranych strefach. W strefie żółtej, do której należy nasz region, m.in. zakazane jest prowadzenie działalności związanej z prowadzeniem dyskotek i klubów nocnych, obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych również na terenach otwartych, odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m, a między osobami 1,5 m. Nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży. W przypadku hospicjów i oddziałów opieki paliatywnej wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie wymagany, gdy stan zdrowia pacjenta będzie wskazywał na pilne przyjęcie go do hospicjum lub oddziału. Od dnia 17 października 2020 r. wesela i inne uroczystości rodzinne będą się odbywały przy ograniczeniach 75 osób w strefie żółtej i 50 w czerwonej.

Ograniczenia w żółtej strefie dotyczą również m.in. limitu jednej osoby na 4 m.kw. w przypadku takich imprez jak targi, wystawy, kongresy i konferencje. W siłowniach limit osób wyniesie jedną na 7 m.kw., a sale kinowe mogą być zapełnione publicznością tylko w 25 proc. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi do 17 października, później 75 osób. W salonach kosmetycznych, fryzjerskich i tatuażu może przebywać wyłącznie obsługa i osoby obsługiwane.

W związku z rosnącą liczbą zachorować, baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Decyzjami wojewodów powstanie 16 szpitali koordynacyjnych. - Szpitale trzeciego poziomu zostaną przekształcone w szpitale koordynacyjne. Dzięki temu liczba łóżek zwiększy się o blisko 4 tys. miejsc- podał Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Szpitalami koordynacyjnymi będą głównie szpitale w danym województwie ukierunkowane na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Taka placówka wspólnie z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego będzie koordynować ruch objawowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. W naszym województwie funkcję tą będzie pełnił Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie.

Mapa: Ministerstwo Zdrowia

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja