Dzisiaj jest: 30.9.2020, imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Upały na razie nie ustąpią. Gdzie można się ochłodzić?

Dodano: 2 miesiące temu Autor:

W najbliższych dniach pogoda nadal będzie sprzyjała letnim kąpielom dla ochłody.

Upały na razie nie ustąpią. Gdzie można się ochłodzić?

Gdzie w naszym regionie można kąpać się bez obaw?

W naszym powiecie znajduje się jedno kąpielisko, które spełnia wymagania formalno-prawne- Miedwie. Kąpieliskiem jest wyznaczony uchwałą rady gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, określoną w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk, pod warunkiem, że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli. Stan jakości wody na kąpieliskach podlega regularnej kontroli, której w naszym regionie dokonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Stargardzie, a także administratorzy kąpielisk. 13 sierpnia na jeziorze Miedwie stargardzki Sanepid stwierdził, że woda w jeziorze jest przydatna do kąpieli.

Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody). Przez ostatnie sezony woda na kąpielisku Miedwie otrzymywała klasyfikację "Jakość doskonała", więc można liczyć na to, że w najbliższe ciepłe dni nadal będzie można kąpać się nad Miedwiem bez obaw.

Istnienie tylko jednego kąpieliska w regionie nie oznacza, że w innych akwenach wodnych nikt się nie kąpie. Podczas słonecznej pogody mieszkańcy wykorzystują każde jezioro w okolicy, by się ochłodzić. Należy jednak pamiętać, że jeziora te nie są strzeżone oraz jakość wody nie jest monitorowana. Każde jezioro posiada jednak zarządcę, który może zwrócić się do Sanepidu o badanie jakości wody. Należy jednak pamiętać, że kąpiel w jeziorach niebędących kąpieliskami odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność i ryzyko kąpiących się osób.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - King Wilki Morskie. Photos by Jan Rybaczuk.