Organizacji XVII sesji Rady Powiatu Stargardzkiego w formie, do jakiej przywykliśmy przez lata sprzyjało stopniowe luzowanie obostrzeń, połączone z częściowym otwarciem urzędów oraz instytucji. Wprowadzono jednak ograniczenia, związane głównie z zachowaniem dystansu pomiędzy radnymi, którzy zajęli miejsca w odpowiednio zaaranżowanej sali sesyjnej. Obrady toczyły się więc zgodnie z wymaganą odległością 1,5 metra pomiędzy radnymi. Wchodzących do sali sesyjnej obowiązywała również dezynfekcja rąk. Dla gości i dziennikarzy sesja była dostępna w formie online.
Radni mieli natomiast okazję zasiąść do obrad w jubileuszowym dniu 30- lecia samorządu terytorialnego w Polsce. O tej doniosłej rocznicy przypomniał Zdzisław Rygiel, Przewodniczący Rady Powiatu Stargardzkiego, podkreślając, że pierwsze przed 30 laty wolne wybory zapoczątkowały odrodzenie i dynamiczny rozwój społeczności miast i gmin, dając mieszkańcom możliwość decydowania o kluczowych sprawach dla lokalnej wspólnoty.
W trakcie majowych obrad radni podjęli decyzję o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020- 2030. W ślad za korektą prognozy dokonano także zmian w tegorocznym budżecie powiatu, uwzględniając m.in. przyznane dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na kontynuację przebudowy ul. Stargardzkiej w Marianowie, oraz prace związane ze zmianą granic działek wzdłuż odcinka drogi w Sownie.
Podczas sesji przyjęto również uchwałę o pomocy finansowej, jakiej Powiat Stargardzki udzieli Gminie Stara Dąbrowa. Umożliwi ono gminie rozpoczęcie przygotowań do przebudowy drogi w Starej Dąbrowie. Gmina zamierza ubiegać się o przyznanie dotacji na ten cel z Funduszu Dróg Samorządowych. Koszt inwestycji oszacowano na ponad 4 mln zł. Stara Dąbrowa w ramach wkładu własnego przeznaczy blisko 800 tys. zł. Dofinansowanie w podobnej wysokości zostanie przekazane również z powiatowego budżetu, w perspektywie najbliższych dwóch lat.
Dalszą część obrad wypełniło przyjęcie sprawozdań, odnośnie ubiegłorocznej współpracy Powiatu Stargardzkiego z organizacjami pozarządowymi. W przedłożonym sprawozdaniu podkreślono m.in. rolę nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej przez stowarzyszenia i organizacje adwokackie w gminach, na podstawie umowy zawartej z powiatowym samorządem. Zdecydowano również o przyjęciu sprawozdania z realizacji powiatowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych w latach 2020- 2021.
Radni podjęli również uchwały w sprawie przyjęcia oceny działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stargardzie i Dzwonowie. W zgodnej i jednomyślnej ocenie radnych, obie placówki zapewniają godne warunki życia i rozwoju swoim podopiecznym, jednocześnie stanowiąc nieocenione wsparcie dla ich rodzin. Przyjęto także sprawozdania Zarządu Dróg Powiatowych podsumowującego zimowe utrzymanie w zakończonym właśnie sezonie. Dokonano też zmiany w składzie Rady Społecznej przy stargardzkim szpitalu. Miejsce Ireneusza Rogowskiego, który złożył rezygnację zajął Bogdan Terebecki, uczestniczący w pracach rady jako przedstawiciel Wojewody Zachodniopomorskiego.