W naszym mieście ponad 25% rodziców oczekuje w związku z tym wznowienia działalności publicznego żłobka i przedszkoli. Wychodząc naprzeciw osobom, które muszą lub chcą wrócić do pracy, placówki w Stargardzie znów będą dla nich dostępne. Jednocześnie chcąc dopełnić wszystkich niezbędnych przygotowań, przesunęliśmy termin ich otwarcia na 12.05. (wtorek).
W naszym mieście – w odpowiedzi na stanowisko rządu i potrzeby rodziców oraz opiekunów – uruchomionych zostanie 7 miejskich przedszkoli publicznych i Żłobek Miejski. Każdy z obiektów jest odpowiednio przygotowywany pod względem sanitarnym i proceduralnym. Dyrektorzy placówek pracują nad wdrożeniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej. Opieka nad dziećmi będzie sprawowana ściśle według zaleceń od nich otrzymanych.
Kadra żłobka i przedszkoli zrobi wszystko, by na ich terenie były zachowane wszelkie rygory higieniczne. Trzeba jednak pamiętać, że naprawdę dużą rolę w tym zakresie odegrają również sami rodzice i opiekunowie. Wysyłając swoje dziecko do placówki, powinni wykazać się dużą odpowiedzialnością i wypełnić wszystkie instrukcje GIS, MZ i MEN. Przedstawiamy je poniżej.
Nie można zapominać, że w całym kraju wciąż trwa stan epidemii, a liczba zachorowań – póki co – stale rośnie.
Chcąc skierować swoje dziecko ponownie do żłobka lub przedszkola, trzeba skontaktować się z dotychczasową placówką telefonicznie lub e-mailowo. Dane teleadresowe można znaleźć tutaj i tutaj.
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej dla rodziców:
• aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę podczas pobytu w placówce, przekaż dyrektorowi istotne informacje o stanie jego zdrowia,
• zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki,
• przyprowadź do placówki dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych,
• nie posyłaj dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Wówczas wszyscy musicie pozostać w domu oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i lekarza,
• wyjaśnij dziecku, żeby nie zabierało niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek,
• regularnie przypominaj dziecku o podstawowych zasadach higieny. Podkreśl, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie,
• zwróć uwagę na odpowiedni sposób zasłania twarzy podczas kichania czy kasłania. Pamiętaj, że Ty także powinieneś je stosować, bo dziecko uczy się przez obserwację dobrego przykładu.