Dodano: 5 lat temu
Autor:
Redakcja
Redakcja poleca!
Rząd zapowiedział otwarcie żłobków i przedszkoli od 6 maja.
Decyzję o uruchomieniu placówek oświatowych pozostawił jednak samorządom. Wiadomo już, że w Stargardzie odbędzie się to w innym terminie.
Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili, że od 6 maja otwierają żłobki i przedszkola. O tym, kiedy dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli zdecydować mają samorządy. Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych w żłobkach, a nawet na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.
Miasto rozmawia z rodzicami
Prezydent Stargardu Rafał Zając wraz ze swoimi współpracownikami intensywnie pracuje nad możliwymi scenariuszami postępowania po decyzjach rządu o otwarciu tych placówek od 6 maja. W ostatnich dniach pracownicy żłobka i przedszkoli rozmawiali z rodzicami, żeby ustalić zapotrzebowania na opiekę nad dziećmi w jednostkach miejskich. Stargard pozostaje też w stałym kontakcie z przedstawicielami stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz innych miast w regionie. Wymieniane są doświadczenia i analizowane różne warianty postępowania.
Po rozpoznaniu potrzeb okazało się, że ponad 25% rodziców i opiekunów oczekuje otwarcia żłobka i przedszkoli. Prezydent Rafał Zając informuje, że zapowiedziany przez rząd termin 6 maja musiał ulec wydłużeniu. - Odpowiedzialne przygotowanie zabezpieczeń dla dzieci i pracowników placówek oraz zapewnienie im właściwych warunków wymaga dłuższego czasu. Jednocześnie wciąż trwa analiza aktualnego stanu prawnego pod kątem możliwości zachowania zasiłku opiekuńczego dla tych rodziców, którzy muszą lub chcą zostać w domach ze swoimi podopiecznymi- poinformował Prezydent. Informacja o otwarciu placówek w Stargardzie zostanie podana w przyszłym tygodniu, ale wiadomo już, że nie stanie się to wcześniej niż 11 maja.
Konieczny reżim sanitarny
W czwartek Główny Inspektor Sanitarny opublikował szczegółowe wytyczne przeciwepidemiczne m.in. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i żłobków. Według GIS grupy dzieci powinny liczyć do 12 dzieci i przebywać w jednej sali pod opieką tego samego opiekuna. Sala, w której przebywają dzieci, powinna być wietrzona co godzinę, a minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci nie może być mniejsza niż 4 mkw. na jedno dziecko i każdego opiekuna.
Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego wskazują także, że w sali, w której przebywają dzieci nie powinno być zabawek, przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować. Dzieci nie powinny przynosić ze sobą niepotrzebnych przedmiotów i zabawek. W wydanych zaleceniach jest też mowa o tym, że do przedszkola czy żłobka mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Sanepid zaznacza też, żeby przypominać dzieciom o częstym i dokładnym myciu rąk.
O wytycznych GIS materiał: TUTAJ