Dzisiaj jest: 1.6.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Epidemia COVID-19. Nowe wytyczne rządu!

Dodano: 2 miesiące temu Autor:

Rząd wprowadza dalsze ograniczenia w związku z epidemią COVID-19. Ma to na celu maksymalne ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Epidemia COVID-19. Nowe wytyczne rządu!

Rząd wprowadza dalsze ograniczenia w związku z epidemią COVID-19. Ma to na celu maksymalne ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

We wtorek (31 marca) na godzinę 9:30 zaplanowano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Już wcześniej zapowiedziano, że na tym posiedzeniu nie zostanie wprowadzony żaden stan nadzwyczajny. Zdecydowano jednak o szeregu nowych wytycznych w związku z panującą epidemią COVID-19.

Na konferencji prasowej premier Morawiecki i Minister Zdrowia poinformowali o szeregu kolejnych ograniczeń w życiu publicznym. Większość ograniczeń wchodzi w życie od 1 kwietnia, a część od czwartku 2 kwietnia (hotele czy przedsiębiorcy).

 • Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko w obecności osoby dorosłej.
 • Drogerie, apteki czy sklepy spożywcze w godzinach 10-12 będą otwarte dla osób powyżej 65 roku życia.
 • Wprowadzone zostają ograniczenia w dostępie do plaż, parków, deptaków, bulwarów i innych miejsc rekreacji, a także zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich czy hulajnóg.
 • Całkowity zakaz korzystania z punktów kosmetycznych, fryzjerskich, salonów tatuażu, piercingu.
 • Podczas spacerów ma obowiązywać dystans dwóch metrów pomiędzy osobami (wyjątkiem ma być opieka nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną).
 • W sklepach będą mogły przebywać maksymalnie 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, a na poczcie 2 osoby na jedno okienko. Tzn. że w sklepie z 4 kasami, będzie mogło przebywać maksymalnie 12 osób. Limit 3 osób będzie też dotyczył stanowisk na straganach i bazarach.
 • Przed wejściem do sklepu obowiązkowo każdy będzie musiał nałożyć rękawiczki – obowiązek ich dostarczenia i wydania spoczywa na przedsiębiorcy.
 • Sklepy czy stacje benzynowe, mają obowiązek dezynfekowania przedmiotów, których dotykają klienci – terminale, klamki, przyciski, dystrybutory paliwa itp.
 • Sklepy budowlane będą zamknięte w weekendy.
 • Całkowitemu zamknięciu ulegają hotele i inne miejsca noclegowe – goście muszą się wymeldować do 2 kwietnia.
 • Prywatni przewoźnicy na wzór tych publicznych, zostają objęci ograniczeniem dostępnej liczby miejsc dla pasażerów w swoich pojazdach.
 • Zakłady pracy mają obowiązek wyposażyć pracowników w środki do dezynfekcji, a także stosować zasady dystansu społecznego.
 • Wszystkie zabiegi medyczne, rehabilitacyjne, które nie są związane z ratowaniem zdrowia i życia- na czas pandemii zostają odwołane.
 • Osoby przebywające na kwarantannie będą całkowicie odizolowane od rodziny na dwa tygodnie. W przypadku chęci przebywania z rodziną, wszyscy zostaną poddani kwarantannie w całkowitej izolacji na 2 tygodnie.

Nowe rygorystyczne zasady mają obowiązywać przed najbliższe dwa tygodnie z możliwością ich przedłużenia.

Nie ma zakazu wychodzenia z domu, ale jest zalecenie by ograniczyć je absolutnego minimum. Należy zrezygnować z długich rekreacyjnych spacerów, uprawiania sportu czy innych aktywności wykonywanych na zewnątrz.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA