Rząd wprowadza dalsze ograniczenia w związku z epidemią COVID-19. Ma to na celu maksymalne ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
We wtorek (31 marca) na godzinę 9:30 zaplanowano posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Już wcześniej zapowiedziano, że na tym posiedzeniu nie zostanie wprowadzony żaden stan nadzwyczajny. Zdecydowano jednak o szeregu nowych wytycznych w związku z panującą epidemią COVID-19.
Na konferencji prasowej premier Morawiecki i Minister Zdrowia poinformowali o szeregu kolejnych ograniczeń w życiu publicznym. Większość ograniczeń wchodzi w życie od 1 kwietnia, a część od czwartku 2 kwietnia (hotele czy przedsiębiorcy).
- Osoby poniżej 18 roku życia mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko w obecności osoby dorosłej.
- Drogerie, apteki czy sklepy spożywcze w godzinach 10-12 będą otwarte dla osób powyżej 65 roku życia.
- Wprowadzone zostają ograniczenia w dostępie do plaż, parków, deptaków, bulwarów i innych miejsc rekreacji, a także zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich czy hulajnóg.
- Całkowity zakaz korzystania z punktów kosmetycznych, fryzjerskich, salonów tatuażu, piercingu.
- Podczas spacerów ma obowiązywać dystans dwóch metrów pomiędzy osobami (wyjątkiem ma być opieka nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną).
- W sklepach będą mogły przebywać maksymalnie 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, a na poczcie 2 osoby na jedno okienko. Tzn. że w sklepie z 4 kasami, będzie mogło przebywać maksymalnie 12 osób. Limit 3 osób będzie też dotyczył stanowisk na straganach i bazarach.
- Przed wejściem do sklepu obowiązkowo każdy będzie musiał nałożyć rękawiczki – obowiązek ich dostarczenia i wydania spoczywa na przedsiębiorcy.
- Sklepy czy stacje benzynowe, mają obowiązek dezynfekowania przedmiotów, których dotykają klienci – terminale, klamki, przyciski, dystrybutory paliwa itp.
- Sklepy budowlane będą zamknięte w weekendy.
- Całkowitemu zamknięciu ulegają hotele i inne miejsca noclegowe – goście muszą się wymeldować do 2 kwietnia.
- Prywatni przewoźnicy na wzór tych publicznych, zostają objęci ograniczeniem dostępnej liczby miejsc dla pasażerów w swoich pojazdach.
- Zakłady pracy mają obowiązek wyposażyć pracowników w środki do dezynfekcji, a także stosować zasady dystansu społecznego.
- Wszystkie zabiegi medyczne, rehabilitacyjne, które nie są związane z ratowaniem zdrowia i życia- na czas pandemii zostają odwołane.
- Osoby przebywające na kwarantannie będą całkowicie odizolowane od rodziny na dwa tygodnie. W przypadku chęci przebywania z rodziną, wszyscy zostaną poddani kwarantannie w całkowitej izolacji na 2 tygodnie.
Nowe rygorystyczne zasady mają obowiązywać przed najbliższe dwa tygodnie z możliwością ich przedłużenia.
Nie ma zakazu wychodzenia z domu, ale jest zalecenie by ograniczyć je absolutnego minimum. Należy zrezygnować z długich rekreacyjnych spacerów, uprawiania sportu czy innych aktywności wykonywanych na zewnątrz.