Dzisiaj jest: 29.3.2020, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Uwaga! Ważny komunikat dla posiadaczy zwierząt

Dodano: 3 dni temu Autor:
Redakcja poleca!

W okresie panującej epidemii koronawirusa, panika zatacza coraz szersze kręgi i blady strach padł na zwierzęta domowe.

Uwaga! Ważny komunikat dla posiadaczy zwierząt

Z różnych części kraju dochodzą słuchy, że zwierzęta zaczynają być oddawane do schronisk ze strachu przed panującym wirusem. Apelujemy o zaprzestanie takich działań.

W ostatnim okresie w kraju odnotowano wzrost oddawanych do schronisk zwierząt domowych – psów czy kotów. Wszystko przez koronawirusa i strach wynikający z niewiedzy. Epidemia to nie jest wystarczający powód żeby pozbywać się zwierząt. Apelujemy o zachowanie rozsądku i zaprzestanie takich działań. Zachowujmy się odpowiedzialnie i skoro podjęliśmy się opieki nad zwierzątkiem – to zróbmy to NALEŻYCIE od początku do samego końca.

Jak podaje w oficjalnym komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii:
nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2 na zwierzęta domowe i gospodarskie, ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby.
Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać”.

(Teoretycznie istnieje możliwość przeniesienia wirusa na sierści, gdyby zwierzę miało kontakt z zarażonym koronawirusem – jednak jest to bardzo mało prawdopodobne. Wystarczy jednak trzymać zwierzę na smyczy lub nie zezwalać na kontakt z innymi osobami, a będziemy w 100% bezpieczni.)

Osoby, które nie mają możliwości zapewnienia należytej opieki zwierzętom domowym, powinny o pomoc zwrócić się do rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Na pewno znajdą się życzliwe osoby, które wesprą potrzebujących.

W przypadku braku takich osób, można w Internecie znaleźć informacje odnośnie grup wsparcia dla potrzebujących,  warto rozważyć oddanie pupila do hotelu dla zwierząt czy innego miejsca, gdzie zwierzę otrzyma należytą opiekę. Jest wiele możliwości.

W ostateczności można skontaktować się urzędem gminy właściwym dla miejsca pobytu. Organy samorządowe powinny zaangażować się we wsparcie dla osób objętych kwarantanną.

Schronisko w Kiczarowie poinformowało nas, że nie docierają do nich takie sygnały i zapytania. Przypominamy, że obiekt nieczynny do odwołania, sytuacja w schronisku dobra, nie odbiegająca od stanu sprzed epidemii.

Jeszcze raz: zwierzęta domowe NIE przenoszą koronawirusa i NIE trzeba ich oddawać do schroniska z tego powodu. Dla osób objętych kwarantanną jest wiele rozwiązań. Koronawirus to nie jest żaden powód, żeby wyrzucać z domu zwierzaki! Przekażcie dalej.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Bieg Tropem Wilczym 2020. GALERIA