Dzisiaj jest: 22.9.2020, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Rynek przeglądarek internetowych

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:

Jedną z pierwszych przeglądarek internetowych, które zdobyły popularność, była aplikacja Mosaic. Działała ona w trybie graficznym, a powstała w 1993 roku. Później na rynku pojawiały się kolejne...

Rynek przeglądarek internetowych

Artykuł sponsorowany


Jedną z pierwszych przeglądarek internetowych, które zdobyły popularność, była aplikacja Mosaic. Działała ona w trybie graficznym, a powstała w 1993 roku. Później na rynku pojawiały się kolejne programy do przeglądania stron WWW, z których większość znamy do dzisiaj. Kto obecnie rządzi na tym rynku?

Aplikacja do przeglądania stron internetowych

Sytuacja na rynku przeglądarek wciąż się zmienia, jednak od dłuższego czasu niekwestionowanym liderem pozostaje ta sama aplikacja, mianowicie – Google Chrome. Aktualny udział poszczególnych programów znamy dzięki analizom przeprowadzanym przez StatCounter. Najnowsze dane dotyczą lutego 2020. Oto aplikacje, które cieszą się największym zainteresowaniem w tej kategorii:

 1. Google Chrome – 64,5 proc.
 2. Safari – 17,51 proc.
 3. Firefox – 4,58 proc.
 4. Samsung Internet – 3,27 proc.
 5. UC Browser – 2,21 proc.
 6. Edge Legacy – 2,19 proc.

Dane te nieco różnią się w stosunku do udziału rynkowego prezentowanego przez Netmarketshare. Biorąc pod uwagę urządzenia mobilne, laptopy i komputery stacjonarne udział poszczególnych programów przedstawia się następująco:

 1. Google Chrome – 65,50 proc.
 2. Safari – 17,16 proc.
 3. Firefox – 4,14 proc.
 4. Internet Explorer – 3,03 proc.
 5. Edge – 2,56 proc.
 6. QQ – 1,73 proc.
 7. Samsung Browser – 0,83 proc.
 8. Opera – 0,85 proc.
 9. UC Browser – 0,83 proc.

Zarówno StatCounter i Netmarketshare przedstawiają szczegółowe informacje na temat udziału poszczególnych przeglądarek. Dzięki tym firmom można się dowiedzieć również tego, z jakich wersji programów najczęściej korzystamy, chociaż warto zaznaczyć, że ze względów bezpieczeństwa zalecane jest surfowanie po internecie przy pomocy najnowszej stabilnej wersji danej aplikacji.
 

Dzięki Gemius Ranking możemy się dowiedzieć, jakie przeglądarki cieszą się największym zainteresowaniem Polaków. Biorąc pod uwagę zarówno urządzenia mobilne, jak i komputery, w lutym 2020 roku wyniki prezentowały się następująco:

 1. Chrome Mobile – 39,32 proc.
 2. Chrome – 21,27 proc.
 3. Firefox – 12,73 proc.
 4. Facebook in-app Browser – 7,26 proc.
 5. Safari Mobile – 5,66 proc.

Jak widać, Polacy wybierają oprogramowanie firmy Google, które od lat jest u nas zdecydowanym liderem. Okazuje się ono pierwszym wyborem zarówno w przypadku korzystania z sieci na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach.

Chrome zdecydowanym liderem

Google Chrome od lat pozostaje najbardziej popularną przeglądarką na świecie. Pierwsza stabilna wersja tej aplikacji została wydana pod koniec 2008 roku i była dostępna wyłącznie na system Windows, w 43 wersjach językowych. Program bardzo szybko zdobył 1 proc. udziału w rynku. W 2009 roku Google wydało wersje swoich przeglądarek przeznaczone na Linuxa i macOS. Pierwszą stabilną wersją dostępną na wszystkie trzy systemy była Google Chrome 5.0, która pojawiła się w połowie maja 2010 roku. Kolejnym ważnym krokiem było udostępnienie w 2012 roku wersji przeglądarki przeznaczonej na urządzenia z systemem Android. Dlaczego aplikacja ta cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Jest prosta w obsłudze, niezawodna, działa szybko, a jej popularność powoduje, że można skorzystać z szeregu rozszerzeń, które są dostępne dla tej aplikacji. Często są to darmowe rozwiązania, które – mimo braku konieczności zapłaty – dają bardzo duże możliwości. Dostępny jest m.in. program typu VPN, czyli SaferVPN. Dzięki niemu możesz przeglądać strony, które nie są dostępne dla twojej lokalizacji, np. masz internet w Szczecinie, a chcesz skorzystać z usługi dostępnej wyłącznie dla mieszkańców innego kraju niż Polska. O ile aplikacja obsługuje to kraj, to możesz dzięki wtyczce surfować, korzystając z IP danego państwa. Uwaga: program ten nie jest całkowicie darmowy. Możesz wykorzystać do 500 MB transferu miesięcznie. Większa ilość wiąże się już z koniecznością płatności. To tylko przykład aplikacji, których są setki i prawdopodobnie z ich pomocą rozwiążesz każdy problem, jaki przychodzi Ci na myśl, w związku z użytkowaniem przeglądarki stron WWW.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Weekend Seniora - Fotorelacja