Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Fotowoltaika ? najczęstsze pytania o użytkowanie paneli słonecznych

Dodano: 5 lat temu Autor:

Fotowoltaika to sposób na realne obniżenie rachunków za prąd. Dzięki panelom słonecznym można uniezależnić się od podwyżek cen energii i zadbać o środowisko. Zanim jednak zdecydujemy się na zamontowa

Fotowoltaika ? najczęstsze pytania o użytkowanie paneli słonecznych

Artykuł sponsorowany


Fotowoltaika to sposób na realne obniżenie rachunków za prąd. Dzięki panelom słonecznym można uniezależnić się od podwyżek cen energii i zadbać o środowisko. Zanim jednak zdecydujemy się na zamontowanie instalacji wykorzystującej ogniwa fotowoltaiczne, warto poznać odpowiedzi na najpopularniejsze pytania związane z użytkowaniem paneli.

Czy panele fotowoltaiczne pracują jesienią i zimą?

Jeżeli świeci słońce, panele słoneczne będą pracować bardzo wydajnie. Zimą albo późną jesienią, gdy temperatura spada poniżej zera, a instalacja jest wychłodzona, można uzyskać powyżej 100% mocy modułu. Dzieje się tak dlatego, że panele fotowoltaiczne mają napięcie uzależnione od temperatury otoczenia. Wyjściową wartością pozostaje 25 stopni. Wszystko powyżej oznacza spadek napięcia, a poniżej – jego wzrost. Jeżeli jednak zimą lub jesienią będzie wyjątkowo pochmurnie, trzeba przygotować się na brak ładowania lub zmniejszone ładowanie przy regulatorze z układem MPPT.

Czy instalację fotowoltaiczną można zamontować samodzielnie?

Jeśli wybraliśmy system fotowoltaiczny akumulatorowy, instalacje możemy przeprowadzić sami. Konieczne okaże się zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa. Większość producentów oferuje gotową instrukcję montażu, który można przeprowadzić samodzielnie.
 

Aby poznać informacje na temat producentów i kosztów paneli słonecznych, warto odwiedzić stronę https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator. Dostępne są również recenzje i zestawienia ułatwiające podjęcie dobrej decyzji w sprawie fotowoltaiki i montażu instalacji w swoim domu.

Jak przechowywać akumulator zimą?

Popularną opcją jest demontaż akumulatora i zabranie go do ciepłego pomieszczenia. Należy przy tym zadbać o to, by przechowywany akumulator był w pełni naładowany. Warto zapewnić mu okresowe doładowanie wyrównawcze, np. wykonane prostownikiem samochodowym. Przy doładowywaniu akumulatora nie trzeba stosować specjalistycznych ładowarek do akumulatorów żelowych albo AGM.

Czy można zamontować panele słoneczne w różnych kierunkach?

Takie rozwiązanie w kwestii fotowoltaiki jest możliwe, jeśli dysponuje się dwoma regulatorami ładowania podłączonymi do jednego akumulatora. Wówczas bez problemu uda się ustawić panele słoneczne w dowolnym kierunku oraz pod wybranym kątem. Jeżeli natomiast dysponuje się jednym regulatorem ładowania bez względu na to, jak połączone są elementy instalacji, niemożliwe okaże się takie ustawienie. Gdy jeden panel znajdzie się w gorszych warunkach oświetleniowych, zaniży pracę całego systemu do tego stopnia, że wypadkowa będzie gorsza niż wynik pracy komponentu ustawionego w najbardziej optymalnym kierunku. Jeżeli zdecydujemy się na montaż dwóch modułów wykorzystujących ogniwa fotowoltaiczne z jednym regulatorem ładowania, zadbajmy o usytuowanie ich w tym samym kierunku oraz pod tym samym kątem.
 

Fotowoltaika pozwala na duże oszczędności i daje szansę na bardziej ekologiczne życie. Przed montażem instalacji warto zgromadzić jak najwięcej informacji na temat użytkowania paneli, producentów czy cen. Wówczas można upewnić się, że inwestycja okaże się opłacalna i przyniesie jak najwięcej zamierzonych korzyści.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja