Dzisiaj jest: 1.6.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

Od 7 listopada zmiany w kontrolach drogowych

Dodano: 7 miesięcy temu Autor:

7 listopada wejdą w życie nowe przepisy o ruchu drogowym, które regulują kwestie związane z policyjnymi kontrolami. Co się zmieni?

Od 7 listopada zmiany w kontrolach drogowych
Od 7 listopada policjanci będą mogli zatrzymać radiowóz nawet w miejscach niedozwolonych, ale tak, by nie powodowały zagrożenia w ruchu drogowym. Nie będą musieli też mieć włączonych sygnałów świetlnych. Trudniej będzie zatem zauważyć patrol na poboczu. Obecnie radiowóz może zatrzymywać się niedozwolonym miejscu tylko po włączeniu sygnałów świetlnych.

Rozporządzenie nakłada również obowiązki na kierujących w przypadku kontroli drogowej. Po zatrzymaniu przez patrol policji, funkcjonariusz może poprosić kierowcę o nieopuszczanie pojazdu oraz trzymanie rąk na kierownicy. Za złamanie tego przepisu będzie groził mandat w wysokości 500 zł.

Nowym obowiązkiem funkcjonariuszy podczas kontroli drogowej będzie też sprawdzanie stanu licznika i odnotowanie go w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Do tej pory zabieg taki przeprowadzali tylko diagności podczas przeglądu technicznego auta. Pozwoli to na ograniczenie procederu związanego z cofaniem liczników. Obowiązek ten nie będzie musiał być spełniony tylko w trakcie kontroli błyskawicznych, gdzie liczy się sprawdzenie jak największej liczby kierowców w krótkim czasie.

Nowe regulacje, nowe uprawnienia

Według nowych przepisów policjanci, w przypadku zastrzeżeń dotyczących stanu technicznego auta, będą mogli skierować je na dodatkowe badania techniczne. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych liczy, że pomoże to wyeliminować niesprawne samochody z polskich dróg.

Z policjantów został zniesiony obowiązek legitymowania się każdemu kierowcy podczas przeprowadzania kontroli trzeźwości. W rozporządzeniu zapisano także, że funkcjonariusz będzie mógł wpuścić kierowcę kontrolowanego pojazdu do radiowozu w przypadku, gdy ten zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

Zmienią się także zasady dokonywania pomiarów prędkości. Pomiar musi być przeprowadzony w odpowiednich warunkach. Droga powinna być prosta, bez zbyt dużych wzniesień i innych przeszkód, np. bez znajdujących się w pobliżu słupów energetycznych, które mogłyby zakłócić pomiar. Wcześniej kwestię prawidłowego korzystania z urządzeń pomiarowych regulowały jedynie wewnętrzne zalecenia Komendanta Głównego Policji.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA