Dzisiaj jest: 30.9.2020, imieniny: Geraldy, Honoriusza, Wery

Edukacja młodego pokolenia jest naszą przyszłością

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

W przeciągu kilku ostatnich lat wiele dobrego zadziało się dla mieszkańców naszego Miasta oraz Powiatu

Edukacja młodego pokolenia jest naszą przyszłością
dzięki działaniom podejmowanym w ramach realizacji licznych projektów realizowanych przez Fundację „Milon”. Ponieważ trochę słyszeliśmy o tych działaniach, ale dotychczas nie wiedzieliśmy kto tak naprawdę jest ich autorem, postanowiliśmy ich Wam przedstawić.

Fundacja „Milon” została założona w 2010 roku przez Państwa Lidię i Tomasza Sobolewskich, którzy cały czas stanowią główny filar działań Fundacji. Milon, czyli anioł, którego wybrano na patrona Fundacji głosi, że „Jesteśmy kowalami własnego losu”. Pasuje to bardzo do podejścia Państwa Sobolewskich, którzy zawsze niezależnie od okoliczności biorą sprawy w swoje ręce i cały czas z dużym zaangażowaniem podejmują liczne działania służące społeczności lokalnej naszego Miasta, Powiatu, a także poza nimi. Fundusze na realizację tych działań pozyskiwane są przez nich ze środków UE w ramach konkursów min. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego (RPOW), Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) oraz Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO).

Unijne fundusze na poprawę jakości edukacji

Ze wsparcia w ramach dwuletnich projektów skorzystały: SP1 Stargard, SP Grzędzice, SP Pęzino, SPS Stargard, SP Sowno, SP Kliniska Wielkie, SP Krępsko. Trzyletni projekt realizowany w SP Strachocin jest w kontynuacji. Obecnie realizowane są projekty w Branżowej Szkole I stopnia w Stargardzie, Technikum Zawodowym I stopnia w Stargardzie, a także w SP Małkocin i SP Kliniska Wielkie. Fundacja „Milon” we współpracy z Urzędem Miasta realizuje projekty w Przedszkolach Miejskich nr 1 i nr 5 z oddziałami integracyjnymi a także we współpracy z Powiatem Stargardzkim realizuje projekt partnerski skierowany do seniorów w Domu Pomocy Społecznej w Dolicach.

Dzięki projektom doposażono szkoły i przedszkola w sprzęty multimedialne, gry, książki i pomoce dydaktyczne na poziomie dla wielu z nich dotychczas nieosiągalnym i na zakup, których bez udziału w projekcie nie mieliby szans. Zorganizowano wiele ciekawych dodatkowych zajęć i warsztatów dla uczniów (np. Szkolne Koło Inżynierii Lądowej i Maszyn Prostych), warsztaty dla rodziców, a także dla nauczycieli. W ciągu ostatnich kilku lat seniorzy zyskali doposażenie w sprzęt, warsztaty, konsultacje, wyjazdy z zajęciami, które wzbogacały ofertę UTW, PZEiR Stargard, a także DPS Dolice. W ramach projektów finansowanych z FIO zrealizowali m.in. Stargardzki BIP Obywatelski, w ramach, którego analizowano funkcjonowanie lokalnych samorządów oraz projekt „Jesteśmy kowalami własnego losu”, w którym głównym filarem były działania skierowane na odnawianie starych zniszczonych książek. Fundacja „Milon” działa również poza obszarem powiatu stargardzkiego. W ramach tych działań utworzyli m.in. klub sportowy, który uczestniczy w realizacji projektu „Zdrowe dzieci w zdrowych gminach” realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).  Realizacja projektu pozwoliła na organizację zajęć sportowych i związanych ze zdrowym odżywianiem w szkołach Gminy Goleniów.

Z działań Fundacji korzysta wielu
 
Widząc skalę działań podejmowanych przez Fundację „Milon” można wnioskować, iż bardzo wielu stargardzian lub ich bliskich osób skorzystało z działań Fundacji często nawet o tym nie wiedząc. My uważamy, że mieszkańcy powinni taką wiedzę posiadać.

W rozmowie z nami Pani Lidia Sobolewska powiedziała: „Angażujemy się w projekty edukacyjne, ponieważ jako rodzice trójki dzieci wierzymy, że edukacja młodego pokolenia jest naszą przyszłością. Pamiętajmy również o tym, że ważną rolę w naszym społeczeństwie pełnią seniorzy i nie można o nich zapominać. Dlatego jeśli to tylko możliwe skupiamy się na pracy dla nich i z nimi. Cieszymy się widząc, że efekty naszej pracy przyczyniają się do podnoszenia jakości edukacji naszych dzieci, a także, że niosą poprawę jakości życia seniorów. Mamy nadzieję, że podejmowane przez nas dotychczas działania przyniosą długotrwałe, pozytywne efekty. Liczymy także na równie owocne, nowe działania przez kolejne lata”.

Więcej szczegółowych informacji o działaniach podejmowanych przez Fundację „Milon” zamieścimy w kolejnych materiałach.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - King Wilki Morskie. Photos by Jan Rybaczuk.