Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Stargard pamięta o swoim Olimpijczyku.

Dodano: 9 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

W sobotę (12.10.2019) w setną rocznicę utworzenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego na Cmentarzu Komunalnym nastąpiło odsłonięcie tabliczki na grobie śp. Władysława Wojtakajtisa.

Stargard pamięta o swoim Olimpijczyku.
W imieniu Rodziny wszystkich przybyłych na uroczystość przywitał Prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć. Obecni byli: władze miasta,  znajomi, przyjaciele, trójka olimpijczyków: Dorota Brzozowska - pływaczka, Krzysztof Pierwieniecki – bokser oraz Ryszard Chybiński - żeglarz.

Tabliczka jest autorstwa i wykonał ją Pan Marian Preis – Prezes Klubu Żeglarskiego Miedwie.

Każdy człowiek w swoim życiu pozostawia po sobie ślad, ale są ludzie, którzy i w skali, i ilości serc, i w sensie jakości, czy głębokości tego śladu w naszych sercach odciskają się w sposób szczególny. Pan Władysław Wojtakajtis w swoim czasie dawał nam przede wszystkim te sportowe emocje, dawał przykład i wzór młodzieży, która chciała go w tamtym czasie naśladować, młodego człowieka. Później przez wiele lat jako nauczyciel wychowywał tę młodzież w takim kulcie sportu, ale rozumianego jako przestrzeń, która kształtuje człowieka, która kształtuje jego odwagę, jego nie poddawania się, umiejętność walczenia z przeciwnościami w każdej sytuacji. Za to wszystko chcemy dziękować i tę pamięć podkreślać, i jeszcze raz serdecznie podziękować za to, że możemy się tu spotkać, za to, że ta tabliczka na tym pomniku się pojawiła - powiedział Prezydent Rafał Zając.

Władysław Wojtakajtis urodził się 3 lutego 1949 roku w Stargardzie. Naukę pływania rozpoczął w wieku dziesięciu lat w Klubie Pływackim „Neptun”, z którym związał również późniejsze życie.
Swoją olimpijską przygodę rozpoczął startem na 1500 m stylem dowolnym na XIX Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku 24 października 1968 roku. Drugi raz na Olimpiadzie startował w 1972 roku w Monachium. Był brązowym medalistą Uniwersjady w Turynie w 1970 roku.
Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz trener pływania w klubie „Śląsk Wrocław”, a od 1978 r. w stargardzkim klubie „Neptun”. Organizował wiele imprez sportowych, był prezesem Stargardzkiego Klubu Olimpijczyka.
 
Za wybitne osiągnięcia sportowe, trenerskie i społeczne został wyróżniony: Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Ministra Sportu „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, „Zasłużony dla Sportu”, tytułem „Mistrz Sportu”, Złotym Medalem za Zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Złotym Gryfem Zachodniopomorskim, i wieloma innymi medalami oraz honorowymi odznakami. Był nauczycielem i wychowawcą kilku pokoleń wybitnych pływaków- uczestników Mistrzostw Europy i Świata, mistrzów i rekordzistów Polski.


Olimpijczyk zmarł 2 marca 2016 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 5 marca 2016 roku. Został pochowany na Starym Cmentarzu w Stargardzie przy ul. Tadeusza Kościuszki.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA