Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w tym rejonie znajduje się ponad 100 hektarów terenu przeznaczonego na osiedle. Już teraz na ukończeniu jest tam budowa dwóch budynków, które do tej pory nie miały adresu.
- Helena Żybułtowska to pionierka polskiego Stargardu. Jest potrzeba wyznaczenia w rejonie tzw. Osiedla Giżynek adresu i numeracji. Odpowiadamy na oczekwiania mieszkańców, bo to właśnie z tego środowiska wypłynęła propozycja uhonorowania w taki sposób dawnej wiceburmistrz Stargardu – mówi Piotr Mync, zastępca prezydenta.
Pomysł poparła także komisja Budżetu, Gospodarki i Rozwoju Rady Miejskiej. – Była to kobieta bardzo zaangażowana w odbudowę i dalszy rozwój miasta. Urzekło mnie, że w swoich wspomnieniach z pierwszych dni w Stargardzie przywoływała ulice pełne forsycji. Warto pielęgnować pamięć o takich ludziach - mówi Czesław Kwiatkowski, przewodniczący komisji.
Helena Żybułtowska (1898 – 1959) to jedna z pierwszych powojennych pionierek naszego miasta. W marcu 1945 r. została wiceburmistrzem Stargardu. Wśród inicjatyw, które podejmowała, można wymienić pierwsze na Pomorzu Zachodnim placówki opiekuńcze. Uruchomiła dom dziecka, żłobek i bursę. Organizowała życie społeczne, edukację i kulturę w powojennym Stargardzie.
Nazwa ul. Heleny Żybułtowskiej pochodzi z wykazu nazw ulic i placów opracowanego przez Urząd Miejski. Propozycja przyjęta przez radnych została pozytywnie zaopiniowana przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne i Instytut Pamięci Narodowej.
Po ul. Heleny Żybułtowskiej kolejne ulice w rejonie osiedla Giżynek będą nosiły nazwy związane z początkami polskiego powojennego Stargardu.
Zdjęcie ze zbiorów MAH Stargardzie
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Ulica pionierki Stargardu