Kampania Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu skupia się głównie na:
- zachęceniu jak największej liczby osób do używania alternatywnych form transportu, korzystania z komunikacji publicznej, chodzenia pieszo, jeżdżenia rowerem lub połączenia tych form przemieszczania się,
- zwiększeniu świadomości oraz informowaniu o związanych z masową motoryzacją negatywnych konsekwencjach dla jakości życia,
- pokazaniu miasta bardziej przyjaznego mieszkańcom.
Tydzień Zrównoważonego Transportu kończy Dzień bez Samochodu.
W tym roku w Polsce zorganizowano 384 wydarzenia w 1894 miejscowościach zgłoszone, jako inicjatywy związane z promowaniem multimodalnego transportu.
W Stargardzie w tym tygodniu świętowaliśmy ze stargardzkimi Seniorami, ale część weekendowych wydarzeń mimochodem wpisała się w obchody Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
W sobotę odbył się szósty Powiatowy Zjazd Gwiaździsty zorganizowany przez Stargardzkie Porozumienie Rowerowe. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 rowerzystów. Wspólnie przejechali ulicami miasta i przyłączyli się do trwającego w Centrum Edukacji Ekologicznej na Bobrowej Polanie, Happeningu Ekologicznego zorganizowanego przez Powiat Stargardzki.
Finałem Rowerowej Masy Krytycznej, jak zwykle było losowanie roweru, ufundowanego przez Starostę Stargardzkiego, Powiatową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie.
Również w sobotę, na dworcu kolejowym odbył się wykład „Tu stacja Stargard. Witamy podróżnych...”, zorganizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa przez Muzeum Archeologiczno – Historyczne. Wykład o historii kolei i budynków kolejowych w Stargardzie, zakończyła ożywiona dyskusja uczestników, o perspektywach transportu kolejowego związanych z uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Projekt systemu szybkiej kolei miejskiej, łączącej prawobrzeże i Centrum Szczecina z Policami, Goleniowem, Stargardem i Gryfinem, który będzie wykorzystywał istniejący układ torów kolejowych i stacji przyczyni się z cała pewnością do skrócenia czasu przejazdów.
Rozpoczynająca się lada moment modernizacja infrastruktury kolejowej w Stargardzie przewiduje wymianę peronów, instalację wind i wymianę 4 stargardzkich wiaduktów. Będzie również wyprowadzone zejście z peronów bezpośrednio pod wiadukt, będzie też wychodziło przy Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym.
Zakończenie inwestycji planowane jest na listopad 2020 roku i w połączeniu z istniejącym już Centrum Przesiadkowym i planowanym dużym parkingiem przy ul. Barnima wprowadzi nasze miasto w erę multimodalnego, zrównoważonego transportu.
W niedzielę, w ramach Senioriady stargardzcy Seniorzy uczestniczyli w dwóch wycieczkach, jak najbardziej w zgodzie z ideą Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Rowerzyście ze Stargard na Rowery zorganizowali 25-kilometrowy wspólny przejazd. Wycieczka przy pięknej pogodzie podobała się i uczestnikom, i organizatorom. Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego i Stowarzyszenie Stargard na Rowery już teraz zapowiadają wpisanie podobnego wydarzenia do planu przyszłorocznych Stargardzkich Dni Seniora.
Tak samo zgodna z obchodami Dnia bez samochodu była wycieczka autobusowa, w czasie której przewodnikiem był Pan Prezydent Rafał Zając. Bilety na przejazd tym wyjątkowym autobusem Seniorzy otrzymali w czasie sobotniego festynu w Teatrze Letnim, w przeprowadzonych konkursach.
Stargardzianie w każdym wieku są bardzo aktywni, w różnych dziedzinach życia. Poprawa jakości transportu, jak marzono w czasie spotkania na dworcu, poprzez przyłączenie do Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej istniejących przystanków kolejowych na Osiedlu Pyrzyckim i w Kluczewie, przyczyniłaby się do oszczędności czasu potrzebnego na dojazdy do pracy w obrębie Parku Przemysłowego. Stargardzianie aktywni zawodowo mogliby wtedy, biorąc przykład z aktywnych Seniorów, spędzać więcej czasu na realizowaniu swoich pasji.
Źródło foto z wycieczki z Prezydentem: Urząd Miasta