Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Miasto straci 9 milionów złotych

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Zmiany podatkowe, które przygotował rząd PiS, wpłyną w znaczący sposób na dochody Stargardu.

Miasto straci 9 milionów złotych
Według szacunku Związku Miast Polskich nasze miasto może stracić nawet 9 milionów złotych.

1 sierpnia weszła w życie ustawa zwalniająca osoby do 26. roku życia z płacenia podatku dochodowego. Do Sejmu trafił również projekt ustawy, która zakłada obniżenie PIT z 18 do 17 proc. oraz co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodów. Rozwiązanie miałoby wejść w życie 1 października.

Związek Miast Polskich szacuje, że od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej. W miastach członkowskich ZMP to 4 miliardy złotych rocznie mniej z budżetu państwa. W odpowiedzi na ankietę z pytaniem o listę inwestycji, z których miasta będą musiały zrezygnować w kolejnym roku, samorządowcy wskazali m.in. rezygnację z budowy przedszkola, ścieżek rowerowych, remontów ulic, budowy obiektów sportowych, domów seniora, kanalizacji deszczowej czy mieszkań komunalnych.

Zmiany w ustawodawstwie dotkną również nasze miasto. Związek Miast Polskich przewiduje, że w przypadku Stargardu ubytek może wynosić blisko 9 000 000 zł. - Jeszcze jest nieco za wcześnie, żeby mówić o konkretnych skutkach. Analizujemy, jak sytuacja wpłynie na budżet miasta. Na pewno uwzględnimy te niższe wpływy z udziału w PIT w projekcie budżetu na przyszły rok- mówi Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA