Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Rolnicy szacują straty- dotkliwe skutki suszy na polach regionu i powiatu stargardzkiego

Dodano: 6 miesięcy temu

Skutki tegorocznej, rekordowej fali upałów po raz kolejny odczuwają rolnicy.

Rolnicy szacują straty- dotkliwe skutki suszy na polach regionu i powiatu stargardzkiego

Susza zdziesiątkowała zwłaszcza uprawy zbóż. Blisko 108 komisji powołanych przez Wojewodę, szacuje straty na polach  Pomorza Zachodniego. Dramatyczne skutki suszy dotknęły ok. 300 tys. ha powierzchni upraw. Straty w gospodarstwach powiatu stargardzkiego oraz w innych częściach województwa, szacują doradcy ZODR Barzkowice. Średnie szkody w uprawach całego regionu oszacowano wstępnie na 30 do 45 proc. To już drugi taki rok, gdzie postępujące po sobie dni katastrofalnej suszy zaczynają wyznaczać trend, świadczący o dokonujących się zmianach klimatu.
 

Według wstępnych szacunków dokonywanych przez komisje powoływane przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego na wniosek Wojewody Zachodniopomorskiego, skutki tegorocznej suszy dotknęły bezpośrednio ponad 10 tys. rolników. Koszty finansowe z tego powodu wyceniono szacunkowo na ponad 270 mln zł. Ale to nie koniec liczenia strat w poszczególnych gospodarstwach, dane te mogą bowiem  znacznie wzrosnąć.
 

W  całym województwie najbardziej ucierpiały zboża jare, w tym żyto, jęczmień i owies. Susza zdziesiątkowała także rośliny strączkowe, owoce, krzewy oraz rzepak. Żniwa rozpoczęte znacznie wcześniej niż zazwyczaj przebiegają więc w równie trudnych warunkach. W zestawieniu ujęto także powiaty Pomorza Zachodniego, których dotknęły najbardziej skutki suszy. Obok miejscowości powiatu stargardzkiego znalazły się także gryfiński, myśliborski, wałecki, drawski oraz szczecinecki. Straty wskutek suszy liczą także rolnicy w powiatach: polickim, kamieńskim, pyrzyckim, choszczeńskim oraz części koszalińskiego.
 

Ostateczny bilans strat poznamy po zakończeniu tegorocznych żniw. Ale wiadomo już, że odnotowane już szkody przełożą się na mniejsze od zakładanych plony. Przy czym, jak informuje ZODR Barzkowice, szacunkowa wartość jest nieco mniejsza od ubiegłorocznych, jednak z drugiej strony inaczej wygląda ich skala na terenie całego regionu. Według danych ośrodka, powierzchni upraw dotkniętych klęską do 70 proc. jest w województwie ok. 290 tys. ha. Natomiast powierzchnia gruntów, w których susza zdziesiątkowała uprawy powyżej 70 proc. wynosi 6,3 tys. ha czyli 2- 3 proc. całości.
 

Zboża w regionie skoszone są w ok. 83 proc. Zgodnie z komunikatem Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, susza występuje w kraju we wszystkich województwach.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA