Dzisiaj jest: 25.1.2020, imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

70 lat ogródków działkowych przy ulicy Spokojnej

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

W sobotę 10 sierpnia, jubileusz 70-lecia powstania obchodził Rodzinny Ogród Działkowy im. 4 Marca.

70 lat ogródków działkowych przy ulicy Spokojnej
Jak mówił, w trakcie otwarcia uroczystości zorganizowanej z tej okazji, Prezes Zarządu Stanisław Grudziński, są to najstarsze działki w Stargardzie. Oficjalnie powołane 6 maja 1949 roku, faktycznie działały wcześniej, a dokładnie w tym samym miejscu funkcjonowały ogrody mieszkańców przedwojennego Stargardu.
Pan Prezes otwierając obchody jubileuszu powitał przybyłych z Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Szczecinie, Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego gości, a wspominając kolejnych prezesów ROD im. 4 Marca zaprosił uczestników do zapoznania się z historią ogrodów, zapisaną przez Zbigniewa Barana w przepastnej Kronice.

Stargardzcy działkowcy zostali uhonorowani przez Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców dyplomem i pucharem z gratulacjami, na ręce Pana Prezesa przekazanymi wraz z listem gratulacyjnym i okolicznościowym pucharem od Okręgu PZD w Szczecinie, przez Wiceprezesa Okręgu Pana Józefa Romanowskiego.

Również goszczący na uroczystości przedstawiciele lokalnych władz składali na ręce Pana Prezesa gratulacje, życzenia, zapewnienia o kontynuacji współpracy i pamiątkowe upominki. Pani Starosta Iwona Wiśniewska wręczając działkowcom roślinny kolaż autorstwa lokalnej artystki Jolanty Brejdak, zauważyła że charakter ogrodów działkowych zmienił się bardzo. Jak wspomina Pani Starosta, kiedyś mieszkańcy miasta, z ogrodów pozyskiwali owoce i warzywa, teraz działki służą głównie rekreacji.

Rodzinny Ogród Działkowy im. 4 Marca zajmuje 31 hektarów powierzchni, na której wydzielono 723 ogrody.

32 działkowców z okazji jubileuszu otrzymało Odznaki za zasługi dla ROD. Tym odznaczeniem zostali docenieni właściciele ogrodów z najdłuższym stażem członkowskim, od 41 do 59 lat.
Odznakami za wieloletnią współpracę zostali również uhonorowani Prezydent Miasta Rafał Zając i Starosta Powiatu Stargardzkiego Iwona Wiśniewska.

Właściciele 7 działek, wyróżniających się zagospodarowaniem, otrzymali przydatne działkowiczom sprzęty ufundowane przez Zarząd ROD, wspomagany finansowo przez władze miejskie i powiatowe.

37 osób otrzymało dyplomy za wzorowe uprawianie działek.

Przy skocznej muzyce działkowicze wspólnie świętowali swoją rocznicę do późnego wieczora.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Polpharma Starogard Gdański - GALERIA