Dzisiaj jest: 14.12.2019, imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Blisko trzy miliony osiemset tysięcy złotych na organizację pieczy zastępczej. PCPR podsumowuje pierwsze półrocze

Dodano: 4 miesiące temu

Realizację programu w zakresie finansowego wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej podsumowało wstępnie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Blisko trzy miliony osiemset tysięcy złotych na organizację pieczy zastępczej. PCPR podsumowuje pierwsze półrocze

Zadaniem władz powiatu jest utrzymanie systemu opieki nad dziećmi umieszczonymi w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz placówkach opiekuńczo- wychowawczych.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku, na finansowe wsparcie rodzinnej pieczy zastępczej wydano blisko 1,7 mln zł, w tym 1,5 mln w postaci świadczeń finansowych
dla wychowanków rodzin zastępczych.

 

W spokrewnionych rodzinach zastępczych przebywa obecnie 159 dzieci. Opieką w zastępczych rodzinach niezawodowych objętych jest z kolei 53 wychowanków. W zawodowej pieczy zastępczej przebywa 38 dzieci, natomiast rodzinne domy dziecka swoją opieką obejmują 22 wychowanków.
 

Istotną pozycję w budżecie powiatu stanowi dofinansowanie pomocy dla  wychowanków rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczo- wychowawczych, którzy rozpoczynają już dorosłe życie. W ciągu pierwszego półrocza  łącznie wydano na ten cel  ponad  200 tys. zł. Wśród osób korzystających ze wsparcia finansowego
są usamodzielniający się wychowankowie tzw. inkubatorów czyli mieszkań wspomaganych. Obecnie w dwóch inkubatorach na osiedlu Lotnisko w Kluczewie przebywa dziewięć osób.  Dotacje z tej puli zostały przeznaczone  również  na kontynuowanie nauki.

 

Swój udział w finansowym utrzymaniu pieczy zastępczej mają także samorządy poszczególnych gmin, przekazując ponad 326 tys. zł na opiekę i wychowanie dzieci w rodzinach zastępczych i ponad 438 tys. zł na utrzymanie dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych pochodzących z miejscowości  powiatu, które są ich formalnym miejscem zamieszkania.

Z podsumowania pierwszego półrocza wynika, że koszt utrzymania wszystkich pięciu placówek opiekuńczo- wychowawczych, prowadzonych przez Powiat Stargardzki przekroczył kwotę 2 mln zł.  Zatrudniają one łącznie 65 osób. Istotną częścią  sprawozdania jest natomiast informacja, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy powstało łącznie 28 nowych rodzin zastępczych. To efekt ubiegłorocznego naboru. Na tym jednak dobre informacje się kończą, bowiem w pierwszym półroczu 2019  roku  nie odnotowano dotąd żadnego zgłoszenia od rodzin, zainteresowanych przejęciem opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców biologicznych.
 

Ta sytuacja niepokoi ale też i mobilizuje do dalszych działań, których celem jest promocja rodzicielstwa zastępczego i zachęta do podjęcia tej formy opieki.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Świąteczny kiermasz w Powiecie- GALERIA