prowadzonych przez radców prawnych i adwokatów, oraz stowarzyszenia i organizacje pożytku publicznego. W tym roku pomoc prawną w specjalnie przygotowanych punktach na terenie gmin powiatu oferuje warszawska Fundacja Honeste Vivere oraz Zaborskie Towarzystwo Naukowe z siedzibą w Brusach, wybrane przez Zarząd Powiatu w otwartym konkursie. Od czwartku 25 lipca, organizacje poszerzają swoją ofertę o nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
W powiecie funkcjonuje obecnie pięć punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. Dwa obsługują prawnicy wskazani przez Okręgową Izbę Radców Prawnych i Szczecińską Izbę Adwokacką. Prowadzenie pozostałych powierzono wybranym organizacjom pozarządowym. Od lipca nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczyć będą doradcy w punkcie nr 3, zlokalizowanych w siedzibach Urzędu Gminy Stargard, oraz Urzędu Miasta i Gminy Chociwel.
Z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego mogą skorzystać szczególnie osoby, zmagające się z zadłużeniem i własnymi problemami finansowymi. Zainteresowani otrzymają także informacje połączone z doradztwem, w zakresie spraw mieszkaniowych lub przysługujących im form zabezpieczenia socjalnego. Od przyszłego roku oferta nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego obejmie również świadczenia dotyczące mediacji.
Na mieszkańców w ramach nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, raz w miesiącu oczekiwać będą doradcy. W siedzibie Urzędu Gminy Stargard po raz pierwszy w czwartek, 25 lipca w godzinach od 7.30 do 11.30. Natomiast w Urzędzie Miasta i Gminy Chociwel, usługi doradztwa obywatelskiego świadczone będą w jedną środę w miesiącu, od godz. 12.30. do 16.30. Szczegółowy harmonogram dyżurów, zarówno nieodpłatnej pomocy prawnej jak i poradnictwa obywatelskiego, zamieszczamy do pobrania poniżej:
Usługi nieodpłatnej pomocy prawnej, poszerzone o poradnictwo obywatelskie, zgodnie z wolą ustawodawcy nadzoruje na swoim terenie samorząd powiatowy. Świadczenia tego typu udzielane są w specjalnie przystosowanych punktach, udostępnionych mieszkańcom w siedzibach urzędów gmin na terenie powiatu stargardzkiego. Wyodrębnione pomieszczenie, w którym przyjmowani są mieszkańcy, umożliwia zachowanie dyskrecji wyposażone jest także w niezbędny sprzęt biurowy. Udostępnione przez gminy lokale są również dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W umowie z organizacjami pozarządowymi zapisano, że nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie mają być udzielane w przeciętnym wymiarze pięciu dni w tygodniu, przez co najmniej cztery godziny dziennie. Na realizację tych zadań Powiat Stargardzki przeznaczył w tym roku ponad 190 tys. zł.