Dzisiaj jest: 27.1.2020, imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława

Ułani świętują

Dodano: 7 miesięcy temu

11 lipca przypada rocznica bitwy pod Jazłowcem.

Ułani świętują
Ten dzień jest także świętem 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej, czyli 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich. Z tej okazji w białych koszarach odbył się uroczysty apel.

Święto Ułanów to także moment, w którym uhonorowani zostają najbardziej zasłużeni żołnierze pododdziału. Przyznano odznaki pamiątkowe i pisma pochwalne – zarówno wojskowym, jak i cywilom. Żołnierze zostali nagrodzeni za wzorowe pełnienie służby i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Wyróżnienie otrzymał także prezydent Rafał Zając. Uroczystość zakończyła defilada oraz pokaz musztry paradnej.

14 batalion Ułanów Jazłowieckich podlega 12 Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. J. Hallera. Batalion swoją tradycję i nazwę wyróżniającą otrzymał na cześć 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. To oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP, kawalerii pancernej PSZ na Zachodzie oraz oddział partyzancki Armii Krajowej. Święto pułku, a dziś także święto batalionu, obchodzone jest 11 lipca – w rocznicę bitwy pod Jazłowcem, która została rozegrana w 1919 r. Podczas walki ułani odparli atakujące oddziały ukraińskie i nie dopuścili wroga do klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu. Po tym zdarzeniu patronką pułku została Najświętsza Maria Panna, a oddział zyskał nazwę Jazłowiecki.
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Polpharma Starogard Gdański - GALERIA