Dzisiaj jest: 17.11.2019, imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii

Miasto wspomoże osoby z autyzmem

Dodano: 4 miesiące temu Autor:

Miasto Stargard bierze udział w projekcie "Azymut-Samodzielność".

Miasto wspomoże osoby z autyzmem
W jego ramach przygotowywane jest mieszkanie wspomagane dla osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera.

Projekt realizowany jest w trzech województwach, w sześciu miejscowościach. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do mieszkań wspomaganych na przełomie 2019 i 2020 r. Obecnie rozpoczyna się cykl szkoleń dla kadry mieszkań, w tym dla trenerów samodzielności i gminnych doradców. Rodziny od kwietnia mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji.

Miasto Stargard przekazało jedno mieszkanie o powierzchni ponad 70 m.kw. Obecnie prowadzone są prace nad uregulowaniem kwestii formalnych związanych z pracami modernizacyjno-adaptacyjnymi i remontem oraz wyposażeniem. Sześć samorządów objętych wsparciem projektu otrzyma na ten cel 8,3 mln zł.

Głównym celem partnerskiego projektu jest wypracowanie rozwiązań, umożliwiających niezależne życie osobom z całościowym zaburzeniem rozwoju w mieszkaniach wspomaganych w sześciu gminach. W zachodniopomorskiem będą one wdrażane w Kołobrzegu, Goleniowe oraz Stargardzie, a w lubuskiem w Gorzowie Wielkopolskim oraz w gminie Gubin. - Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą obecnie do najczęstszych problemów rozwojowych. Występują one u więcej niż jednej na sto osób, a liczba takich diagnoz wciąż rośnie. Stawia to szczególne wyzwania przed współczesnymi społeczeństwami, które muszą jak najszybciej wypracować efektywne systemy wsparcia dla osób z ASD i ich rodzin. Jako Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom równe szanse rozwojowe i dostęp do specjalistycznych usług- mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

Projekt "Azymut-Samodzielność" realizuje Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, w partnerstwie z regionalnymi ośrodkami w Poznaniu i Zielonej Górze oraz Fundacją SYNAPSIS.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Polkowice. Photos by Jan Rybaczuk