Dzisiaj jest: 17.11.2019, imieniny: Grzegorza, Salomei, Walerii

Granty sołeckie do rozdania w Powiecie Stargardzkim

Dodano: 5 miesięcy temu

Laureaci konkursu organizowanego przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego „Granty sołeckie 2019”, podpiszą kolejne umowy w siedzibie Starostwa Powiatowego w Stargardzie.

Granty sołeckie do rozdania w Powiecie Stargardzkim

Wicemarszałek Województwa Jarosław Rzepa, w obecności Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, podpisze w najbliższy czwartek 4 lipca umowy z przedstawicielami  gmin powiatu, których projekty wybrano w ramach konkursu. Sołectwa mogą liczyć na dofinansowanie w maksymalnej wysokości 10 tys. zł.
 

Ogółem swoje projekty inwestycyjne ze wsparciem z budżetu samorządu województwa, będzie mogło zrealizować 180 sołectw na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze umowy podpisano pod koniec czerwca. W miejscowościach powiatu stargardzkiego na dofinansowanie mogą liczyć inwestycje, zgłoszone przez 12 sołectw, zlokalizowanych w 9 gminach. Umowy o dofinansowanie poszczególnych projektów wicemarszałek województwa podpisze z beneficjentami w najbliższy czwartek, o godz. 14.00.
 

W tegorocznej edycji konkursu, do podziału przeznaczono kwotę 1,8 mln zł. Spośród 545 zgłoszonych projektów z całego regionu, Kapituła Konkursu wyłoniła najlepsze pomysły, które dzięki dofinansowaniu doczekają się realizacji. Spośród zgłoszonych projektów wyróżniają się m.in. plenerowe siłownie „pod chmurką” w Dolicach (gmina Dobrzany), Bobrownikach na terenie gminy Chociwel oraz w Krąpielu (gmina Stargard). Z przyznanych grantów sołeckich, sfinansowana również zostanie budowa zatoczki autobusowej z wiatą przystankową w Lisowie (gmina Chociwel). Z kolei mieszkańcy Błotna w gminie Dobrzany, będą mogli korzystać z wiaty rekreacyjnej.
 

Uznanie Kapituły Konkursowej zyskał też projekt, zgłoszony przez sołectwo Małkocin w gminie Stargard. Przyznane dofinansowanie umożliwi tu budowę „przystanków z historią”. W nowych wiatach umieszczone zostaną tablice, przybliżające historyczne dzieje i rozwój miejscowości na przestrzeni minionych wieków.
 

W ramach przyznanych grantów sołeckich Krzywnica w gminie Stara Dąbrowa, otrzyma natomiast latarnie solarne przy placu zabaw. W rozstrzygniętym konkursie skorzystają również mieszkańcy Gminy Dobrzany, gdzie dofinansowane zostaną ogółem trzy projekty dla Dolic, Błotna i Lutkowa. Zyskała  też gmina Ińsko, gdzie przyjęto do realizacji dwa projekty zgłoszone przez Storkowo i Linówko. Po dwie zwycięskie inwestycje zakwalifikowały się też w gminie Chociwel (Lisowo i Bobrowniki) oraz w gminie Stargard (Małkocin, Krąpiel).

Celem konkursu jest wyróżnienie sołectwa, realizującego projekty istotne dla rozwoju lokalnej społeczności. Siłownie pod chmurką, wiaty rekreacyjne i z historią, a także zagospodarowanie przestrzeni publicznej pozwolą na zmianę wizerunku miejscowości, czyniąc ją bardziej atrakcyjną i przyjazną - przede wszystkim dla samych mieszkańców.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Polkowice. Photos by Jan Rybaczuk