Dzisiaj jest: 15.4.2024, imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława

Seniorzy poznali zasady bezpieczeństwa na drodze

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

W 2018 roku w ponad 40 proc. wypadków w powiecie stargardzkim udział brały osoby powyżej 60. roku życia.

Seniorzy poznali zasady bezpieczeństwa na drodze
Jak zadbać o bezpieczeństwo seniorów?

W zeszłym tygodniu w Domu Kultury Kolejarza odbyło się spotkanie w ramach akcji "Senior na drodze- pamiętaj o bezpieczeństwie". Celem tegorocznej akcji jest uświadomienie kierowców, rowerzystów i pieszych, jak zgodnie z zasadami prawidłowo i bezpiecznie poruszać się po drodze, w jaki sposób stosować elementy odblaskowe i dlaczego są one tak ważne oraz jak sprawność psychofizyczna (która z wiekiem jest coraz słabsza), ma wpływ na zdolność kierowania samochodem, rowerem, ale również na korzystanie z drogi jako pieszy.  

Liczba wypadków wzrasta

Łukasz Famulski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP Stargard przedstawił statystyki, z których wynika, że w 2018 roku na drogach naszego powiatu odnotowano 63 wypadki, w których 9 osób poniosło śmierć. W tym roku było już 29 wypadków, w których 1 osoba, piesza, poniosła śmierć. Łukasz Famulski wskazał, że jednym z czynników powodujących wzrost wypadowości jest wzrost liczby pojazdów. W naszym powiecie jest 390 km dróg i każdego dnia porusza się na nich 105 271 pojazdów. Każdego roku rejestrowanych jest około 8 000 pojazdów.

- Wszyscy żyjemy w większym pędzie, wiele starszych osób jest nadal aktywnymi uczestnikami ruchu drogowego. W tym roku miało miejsce już 12 wypadków z udziałem pieszych. Prawie wszystkie miały miejsce na przejściach dla pieszych- mówi przedstawiciel KPP Stargard. - Na przejściach dla pieszych nie możemy czuć się bezpiecznie, nie możemy myśleć, że tam nam nic nie grozi. Pamiętajmy, że mamy pierwszeństwo, ale dopiero jak już znajdujemy się na przejściu dla pieszych, a nie stojąc przed przejściem. Panuje niewłaściwy pogląd, że jeżeli stoimy przed przejściem dla pieszych to mamy pierwszeństwo i możemy wchodzić. Niestety tak nie jest. W Polsce jeszcze takie przepisy nie obowiązują- tłumaczył Łukasz Famulski zebranym seniorom.

Dlaczego dochodzi do wypadków?

Mateusz Mićko z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przedstawił dane dotyczące zdarzeń w całym województwie zachodniopomorskim. Już w tym roku miały miejsce 463 wypadki, w których zginęło 49 osób, a 533 zostały ranne. Przedstawiciel policji wskazał, że głównymi przyczynami wypadków drogowych z winy kierującego są nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Za winę pieszych uznaje się najczęściej nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody oraz wejście na jezdnię przy czerwonym świetle.

Uczestnicy akcji, którzy przyjechali na rowerach mogli zostawić je w serwisie rowerowym, gdzie wykonany został bezpłatny, podstawowy przegląd techniczny roweru oraz jego doposażenie w elementy wyposażenia obowiązkowego, związane z bezpieczeństwem.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja