Dzisiaj jest: 13.11.2019, imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy

Dni Stargardu 2019 – weekend turystyczny

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

24 czerwca 1243 roku Stargardowi zostały nadane prawa miejskie.

Dni Stargardu 2019 – weekend turystyczny
Jak co roku, w weekendy sąsiadujące z tą datą, świętowaliśmy Dni Stargardu.

W ubiegły weekend działo się w mieście niezwykle dużo i w różnych obszarach zainteresowań mieszkańców. Było i koncertowo, i historycznie, i turystycznie – wszędzie byliśmy z naszymi czytelnikami, i dla naszych czytelników. Z tymi, którzy uczestniczyli w wydarzeniach powspominamy, tym którzy nie byli – opowiemy o wszystkim, w naszych fotorelacjach.

W sobotni wieczór, około 90 rowerzystów wyruszyło na trasę Nocnego Rajdu Świetlików. Nocny przejazd stargardzkich rowerzystów już po raz drugi zorganizowało Stowarzyszenie Stargard na Rowery.
Mieszkańcy Stargardu przyzwyczajeni są do przejazdów grup rowerowych , ale jarzący się światłami i odblaskami peleton wzbudzał zainteresowanie przechodniów i zdezorientowanych kierowców. Noc rowerowych świetlików, zakończona wspólnym ogniskiem w Parku Panorama, bardzo podoba się uczestnikom i chyba na stałe wpisze się w obchody Dni Stargardu.

„Za czym kolejka ta stoi?” - chciałoby się zapytać słowami Ernesta Brylla w niedzielny poranek. Ale nikt nie pytał, bo wszyscy dobrze wiedzieli, że z tarasu londyńskiego autobusu będzie można, jak co roku podziwiać Stargard.

Jako gospodarz pokażę miejsca rozwojowe naszego miasta. - zapowiadał uczestnikom wycieczki pełniący w tym dniu rolę przewodnika, Pan Prezydent Rafał Zając. Chcę pokazać, że Stargard jest w dobrym miejscu rozwojowym. Prezydent Pajor postawił na rozwój gospodarczy Stargardu i była to bardzo dobra decyzja.

Wycieczka, prowadzona wspólnie przez Pana Prezydenta i Pana Dyrektora MAH utwierdziła mieszkańców w przekonaniu, że Stargard to nowoczesne, wciąż rozwijające się, piękne zielenią i zabytkowymi budynkami miasto. Galeria zdjęć dostępna: TUTAJ
Pan Prezydent bardzo interesująco opowiadał o prowadzonych i planowanych inwestycjach, na przykład o dużej inwestycji kolejowej, która zakłada wyburzenie istniejących w mieście wiaduktów i wybudowanie nowych, o modernizacjach prowadzonych w stargardzkich parkach i tworzeniu w nich miejsc rekreacji mieszkańców, o płynącej z naszych kranów „stargardziance”, która zawiera porównywalną ilość minerałów z Cisowianką lub Nałęczowianką, dostępnymi w sprzedaży, (oczywiście wszyscy wiemy, jak dużo problemu przysparza nam wysoka zawartość kamienia w naszej wodzie, jak mówił Pan Prezydent, można wodę odkamieniać, proces ten jednak jest kosztowny i pozbawiłby wodę części zawartych w niej minerałów).
Pan Prezydent poinformował uczestników przejazdu o planach wprowadzenia Karty Stargardzianina, która zameldowanym w Stargardzie mieszkańcom przyniesie szereg zniżek. Będzie też prowadzona akcja marketingowa pod hasłem: „Stargard Wita”, mająca na celu zachęcanie do osiedlania się w naszym mieście.
Opowiadając o licznych stargardzkich inwestycjach, Pan Prezydent uspokoił działkowiczów, mówiąc że w planach zagospodarowania przestrzennego ogródki działkowe są chronione.
Zintegrowane Centrum Przesiadkowe przez cały dzień tętniło życiem. Mieszkańcy tłumnie uczestniczyli w tradycyjnych wycieczkach z Prezydentem.

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze na niedzielne popołudnie przygotowało atrakcje dla aktywnych stargardzian.
Okazją do wspólnej, rodzinnej zabawy była gra miejska „Znam Stargard”, do której stanęło 8 zespołów. Zadania były tak pomyślane, że nawet najmłodsi uczestnicy mogli się wykazać, choć łatwo nie było. Na planie Starówki należało odnaleźć 10 budowli, podać w jakim stylu i kiedy zostały wybudowane. W kolejnym zadaniu, na podstawie charakterystycznych elementów uczestnicy rozpoznawali stargardzkie zabytki i zaznaczali ich położenie na planie Starówki. Z ostatnim zadaniem – pokolorowaniem logo PTTK, świetnie radzili sobie nawet najmłodsi uczestnicy gry.

Odbyły się też dwa spacery z przewodnikiem, „Stargard nad Iną” wzdłuż nurtu rzeki oraz dla miłośników nordic walking wzdłuż miejskich murów. Łącznie wzięło w nich udział około 50 uczestników.

O wydarzeniach z ostatniego weekendu opowiadamy w trzech fotorelacjach. Zachęcamy również do lektury artykułów o wydarzeniach historycznych przygotowanych przez Muzeum Archeologiczno - Historyczne (TUTAJ) oraz koncertowych (TUTAJ), przygotowanych przez Stargardzkie Centrum Kultury.


 
Materiał sponsorowany
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Obchody Święta Niepodległości w Stargardzie. GALERIA