Dzisiaj jest: 23.7.2019, imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy

DPS Dolice: wysoko w rankingu i z dofinansowaniem

Dodano: 4 miesiące temu

Pensjonariusze DPS w Dolicach zyskają nowe możliwości, dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

DPS Dolice: wysoko w rankingu i z dofinansowaniem

Na liście rankingowej, którą zamieściło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, znalazły się projekty z dofinansowaniem w obecnej perspektywie. DPS w Dolicach otrzymał 185 tys. zł, które przeznaczone zostaną na kupno sprzętu oraz inwestycje, poprawiające komfort i warunki codziennego życia przebywających tu osób.
 

Nabór wniosków ogłoszony w grudniu ubiegłego roku, adresowany był do organizacji pozarządowych. Zarząd Powiatu Stargardzkiego zwrócił się więc z prośbą do Fundacji MILON, prowadzonej przez Lidię i Tomasza Sobolewskich. Fundacja we współpracy z Powiatem i DPS opracowała koncepcję, a także przygotowała i złożyła wniosek do rządowego programu. Na 243 zgłoszenia, projekt zgłoszony przez fundację znalazł się na 9. miejscu listy rankingowej.
 

Celem rządowego programu jest poprawa jakości oraz poziomu życia osób starszych, oraz zagospodarowanie ich potencjału poprzez aktywność  w swoim środowisku. Założenia programu są zatem szyte na miarę potrzeb pensjonariuszy dolickiego DPS. Jednak realizacja projektu nie byłaby możliwa bez zaangażowania Fundacji, która skutecznie sięgnęła po pieniądze z rządowego programu.

Projekt kierowany jest do 40 osób, podopiecznych DPS Dolice w wieku 60+. Dodatkowo zaangażowana zostanie grupa pięciu seniorów poniżej wieku 60+ przebywających w placówce. W realizacji projektu wezmą również udział harcerze, którzy wyrazili  zainteresowanie wolontariatem w Domu Pomocy Społecznej.
 

Dzięki przyznanemu dofinansowaniu, utworzone zostaną  warsztaty dla grupy minimum 10 seniorów w wieku 60+. W projekcie przewidziano kupno sprzętu ogrodniczego, w tym także spalinowej kosiarki i podkaszarki.  Pod okiem specjalisty, wolontariusze i seniorzy zagospodarują teren poprzez nasadzenia. Zdobędą dzięki temu umiejętności, pomocne w urządzeniu  i utrzymania ogrodu. To również niezwykle skuteczna forma terapii- poprzez kontakt z naturą.
 

Dzięki pozyskanym funduszom ogród przy DPS zyska nowy blask i stanie się przyjemnym miejscem spędzania czasu dla pensjonariuszy Domu. Projekt zakłada m.in. posadzenie 60 roślin, utworzenie oczka wodnego, zakup i posadowienie ławek, kamiennych stołów do gry w szachy oraz szafy, która pełnić będzie funkcję biblioteki na świeżym powietrzu. DPS zakłada w kolejnym etapie organizację zajęć rekreacyjnych. Złożą się na nie zawody szachowe i ćwiczenia fitness oraz grupowy trening pamięci, poprzez wspólne  czytanie lub rozwiązywaniu krzyżówek i sudoku. Dofinansowanie umożliwi także zakup płyt, książek i audiobooków oraz sprzętu nagłaśniającego do odtwarzania muzyki, co umożliwi organizację koncertów ogrodowych, np. zaprezentowanego w projekcie Festiwalu Hortensji. Dysponując pokaźnym budżetem, DPS zaopatrzy się m.in. w sto książek i płyt CD, profesjonalny aparat fotograficzny a także w sprzęt audio- video, m.in. rzutnik multimedialny z ekranem.

Projekt fundacji dla DPS Dolice, dofinansowany przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej przewiduje również organizację jednodniowych warsztatów wyjazdowych z udziałem podopiecznych. Są one przeznaczone dla osób, które interesują się  aktywnym spędzaniem czasu, mimo problemów ze zdrowiem. Grupa minimum 30 seniorów spotykać się będzie trzy razy w miesiącu, uczestnicząc w wyprawach turystycznych, związanych z historią Stargardu i powiatu. Przewidziano także jednodniowe wyprawy do ciekawych miejsc o bogatej historii w regionie. W programie zostały również zaplanowane wyjazdy do teatrów, opery i filharmonii.
 

Niezwykle różnorodny program zajęć, ma otworzyć więc na świat i ludzi osoby starsze, zamknięte na co dzień w swoim cierpieniu i samotności. Stąd wysokie oceny oraz decyzja o dofinansowaniu całego projektu,  którego realizacja rozpocznie się lada dzień i potrwa do końca roku.  

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
III Maraton Szosowy Spectrumbike Nowogard im. Pawła Zugaja- GALERIA