Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Powiatowa komisja przebadała kandydatów do czynnej służby

Dodano: 2 miesiące temu

Kwalifikacje wojskowe dla osób zamieszkałych w miejscowościach powiatu stargardzkiego przeprowadziła Powiatowa Komisja Lekarska.

Powiatowa komisja przebadała kandydatów do czynnej służby

Badania kwalifikacyjne trwały od 4 lutego i zakończyły się 8 marca 2019 r. Komisja przyjmowała do badań w stargardzkim SPWZOZ. Zgodnie z obwieszczeniem Wojewody Zachodniopomorskiego, przed komisjami kwalifikacyjnymi stawili się mężczyźni urodzeni w 2000 r. oraz z roczników 1995- 1999, którzy nie posiadali określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska uczestniczyła w podsumowaniu pracy komisji.
 

Do stawienia się przed komisją zobowiązano także osoby urodzone w latach 1998- 1999, uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

Stargardzka komisja przebadała ogółem 598 mężczyzn z rocznika podstawowego i roczników starszych oraz 12 kobiet. Wśród mężczyzn kategorię „A”, oznaczającą zdolność do czynnej służby wojskowej, przyznano 534 osobom. Kategorię „B”, która oznacza czasowa niezdolność do czynnej służby, otrzymało 9. Komisja orzekła również o przyznaniu kategorii „D” (niezdolny do czynnej służby wojskowej) 46 osobom. Nadano również orzeczenia przyznające kategorię „E” o trwałej niezdolności do służby 9 osobom.
 

Wśród kobiet, które stawiły się przed komisją, kategorię „A” przyznano 7 paniom, natomiast kategorię „D” otrzymało 5 kandydatek, zainteresowanych podjęciem służby wojskowej. Swoje czynności komisja lekarska wykonywała na podstawie zapisów ustawy o powszechnym obowiązku obrony, a także rozporządzeń ministrów: obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji.
 

Celem ogłoszonej w tym roku kwalifikacji wojskowej było ustalenie aktualnej zdolności do czynnej służby mieszkańców gmin i powiatów Pomorza Zachodniego. Wybrane roczniki weryfikowały powiatowe komisje lekarskie. Osoby z roczników  ujętych w obwieszczeniu wojewody były zobowiązane do stawienia się  przed komisją. Wyniki badan i nadane kategorie odnotowano w ewidencji wojskowej każdej z tych osób.

Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska podziękowała za trud i zaangażowanie członkom komisji, która przebadała ogółem 610 osób.  

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1