Dzisiaj jest: 22.8.2019, imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda

"Centralna Kuchnia" z dofinansowaniem

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:

Zakład Aktywności Zawodowej "Centralna Kuchnia" otrzymał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego.

"Centralna Kuchnia" z dofinansowaniem
To najstarszy ZAZ działający w Polsce.

W 2019 roku z budżetu Województwa na działalność Zakładów Aktywności Zawodowej przeznaczono kwotę ponad 3,2 mln zł. Ale to nie jedyne wsparcie. Organizatorzy ZAZ-ów zapewnili ponad 1,6 mln zł. Dofinansowanie wynikające z algorytmu PFRON to ponad 12,1 mln zł.

– Na tle innych województw osiągamy wysoką pozycję, dzięki jasnemu stanowisku Zarządu Województwa, że w tej perspektywie finansowej będziemy kontynuowali wspieranie rozwoju tego typu placówek.  Nasza deklaracja spotkała się z pozytywnym odzewem z państwa strony, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję- mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Jednym z beneficjentów dofinansowania jest utworzony w 2000 roku Zakład Aktywności Zawodowej "Centralna Kuchnia". - Prowadzony przez nas ZAZ osiągnął w sierpniu w ubiegłym roku pełnoletniość- mówi Kazimierz Nowicki, przewodniczący koła PSONI w Stargardzie. - Przez te osiemnaście lat staraliśmy się także pomagać innym powstającym jednostkom. Dziś zatrudniamy 69 pracowników niepełnosprawnych i 27 osób personelu. Dziennie dostarczamy około 800 posiłków do szkół i przedszkoli. Poszerzamy działalność. Zatrudniamy też osoby obsługujące tereny zielone, prowadzimy prace montażowe- wylicza Kazimierz Nowicki.  W planach, dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, jest utworzenie w stargardzkim ZAZ-ie palarni kawy.

Zakład aktywności zawodowej może utworzyć gmina, powiat oraz fundacja, stowarzyszenie lub inna organizacja społeczna, której statutowym zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych. Tworzone są w celu zaoferowania osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz posiadającym umiarkowany stopień niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub choroby psychiczne, możliwości zatrudnienia i rehabilitacji zawodowej i społecznej.
 
Województwo Zachodniopomorskie znajduje się na trzecim miejscu zarówno pod względem liczby tego typu placówek, jak i oferowanych miejsc pracy. We wszystkich dziewięciu jednostkach przygotowano 757 stanowisk pracy, w tym 552 dla osób z niepełnosprawnościami. Dla porównania, w roku 2008 ZAZ-y w regionie oferowały zaledwie 94 miejsca pracy.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje [16-18.08] - GALERIA