Otrzymają je posłowie obecnej kadencji parlamentu. Władze powiatu chcą w ten sposób zwrócić uwagę parlamentarzystów na problemy, z jakimi borykają się jednostki podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej- w tym Samodzielny Publiczny Wielospecjalistyczny ZOZ w Stargardzie. O narastających problemach, związanych z utrzymaniem szpitali powiatowych mówiła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, podczas miejsko- powiatowego podsumowania minionego roku. Apelowała wówczas do posłów o podjęcie interwencji w sytuacji, kiedy problemy z finansowaniem szpitali zaczynają przerastać możliwości samorządów.
W oficjalnym stanowisku Zarząd Powiatu Stargardzkiego zwraca uwagę, że rok 2018 był pierwszym pełnym okresem funkcjonowania placówek służby zdrowia w ramach tzw. sieci szpitali. W nowych warunkach, szpitale powiatowe zaliczono w większości do I poziomu podstawowego zabezpieczenia świadczeń. Jak zauważa dalej Zarząd Powiatu, podstawą finansowania szpitali zakwalifikowanych do sieci jest ryczałt, który stanowi zagwarantowaną pulę pieniędzy dla szpitala. Jednocześnie zlikwidowano pojęcie nadwykonań, finansowanych dotychczas przez NFZ w części lub w całości.
Władze powiatu przypominają dalej, że wyceny świadczeń zdrowotnych realizowanych przez szpitale powiatowe w zakresie chirurgii, chorób wewnętrznych, pediatrii oraz położnictwa i ginekologii, pozostają na poziomie ustalonym w 2010 r. Tymczasem minimalne wynagrodzenie miesięczne brutto wzrosło w Polsce o blisko tysiąc zł. Należy doliczyć także wzrost wynagrodzeń personelu medycznego, zgodnie z ustawą regulującą najniższe wynagrodzenie zasadnicze niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
W tej sytuacji same koszty wynagrodzeń w szpitalach powiatowych stanowią już ponad 80 proc. ich przychodów. Chcąc bilansować przychody z ponoszonymi kosztami, szpitale zmuszone są do obniżenia pozostałych kosztów funkcjonowania, co w konsekwencji- jak czytamy w stanowisku- może doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia pacjentów.
Zarząd Powiatu Stargardzkiego zwraca również uwagę, że pogarszająca się sytuacja szpitali ma bezpośredni wpływ na budżety jednostek, które je utworzyły- a więc gmin i powiatów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samorządy gminne i powiatowe zobowiązane są pokryć stratę netto w kwocie, jaka nie może być spłacona samodzielnie przez zakład. Stanowi to duże obciążenie, szczególnie dla powiatowych budżetów, zmuszonych do spłaty części zobowiązań zadłużonych szpitali.
Powiat Stargardzki prosi więc parlamentarzystów o pilną interwencję, której celem ma być poprawa sytuacji szpitali powiatowych. Oczekiwane jest szczególnie zwiększenie wyceny świadczeń zdrowotnych. W przypadku zaniechania jakichkolwiek działań w tej sprawie, obecna sytuacja finansowa grozi niekontrolowaną likwidacją szpitali- podkreśla Zarząd Powiatu w przyjętym stanowisku.