Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Jazda zimą – poradnik dla entuzjastów dwóch kółek

Dodano: 4 miesiące temu

Kiedy można, a kiedy nie powinno się jeździć na rowerze?

Jazda zimą – poradnik dla entuzjastów dwóch kółek
Artykuł sponsorowany

Sprawa jest prosta, gdy sezon rowerowy trwa, a pogoda dopisuje cyklistom – wystarczy wówczas wsiąść na „dwa kółka” i kręcić kolejne kilometry. Wszystko komplikuje wraz z nadejściem zimy. Kiedy temperatura oscyluje w graniach zerach lub, co gorsza, spada grubo poniżej niego, każde wyjście na rower stanowi wyzwanie. Kluczem do bezpiecznej i komfortowej jazdy okazuje się wówczas odpowiedni ubiór. Przedstawiamy kilka podstawowych porad na ten temat.

Temperatura od 10 do 0 stopni C.
Nie ma tu jeszcze mowy o ekstremalnych warunkach do jazdy. Wystarczy chwila refleksji przy doborze stroju rowerowego i przejażdżka przy chłodnej, ale nie mroźnej aurze, może okazać się nadzwyczaj przyjemna. Fundamentem, tak jak w przypadku każdej innej aktywności na świeżym powietrzu, powinna być dobra bielizna termoaktywna. Odpowiada ona za utrzymywanie ciepła oraz odprowadzanie wilgoci od ciała. Największym zagrożeniem dla cyklisty zimą jest wychłodzenie organizmu. Dlatego warto wyposażyć się w sportową kurtkę zimową oraz spodnie rowerowe. Jeżeli na zewnątrz trwa zawierucha, powinno się uzupełnić swój strój o przeciwwiatrówkę. 
 

Temperatura od 0 do -10 stopni C.
Niższe temperatury wymagają lepszego przygotowania do jazdy. Kombinacja niewłaściwego ubioru i panującego na zewnątrz mrozu może złożyć się na nieprzyjemne w skutkach, lekkie odmrożenia. Do wspomnianego powyżej, zalecanego stroju podstawowego, należy dobrać dodatkową bluzę kolarską pod kurtkę. Warto pamiętać, że ubrania przeznaczone do aktywności w  ujemnych temperaturach powinny być uszyte z syntetycznych włókien, które świetnie zabezpieczają nie tylko przed utratą ciepła, ale także przed wiatrem i deszczem.
 

Temperatura od -10 do -20 stopni C.
Siarczysty mróz to pogoda na rower wyłącznie dla najwytrwalszych harpaganów. Aby nie dać się złamać niepogodzie, należy odziać się w dwie kurtki (zimową rowerową i przeciwwiatrową) oraz grubą bluzę. Trzeba zadbać nie tylko o to, aby korpus nie uległ wychłodzeniu, ale szczególną uwagę wypada także zwrócić na kończyny, które są wyjątkowo narażone a odmrożenia. Zalicza się je do tzw. wrażliwych części ciała. Jak je chronić?
•    Głowa – kominiarka, czapka i kask
•    Kolana – spodnie rowerowe + nakolanniki
•    Ręce – rękawiczki „kraby” i osłonięty nadgarstek
•    Stopy – buty oraz ochraniacze na nie
 

Poniżej -20 stopni C jazda na rowerze nie jest wskazana, ponieważ nie jest bezpieczna. Lepiej wybrać trenażer i trening w domu.

Bidon
Strój to nie wszystko. Każdy rowerzysta powinien zadbać także o właściwe nawodnienie organizmu. Ciekawą propozycją jest zabranie ze sobą przygotowanego wcześniej domowego izotonika lub termosu z rozgrzewającą herbatą. 
 

 

Więcej na temat zimowej techniki jazdy na rowerze oraz, jak przygotować się do zimy można znaleźć w artykule „Zima na rowerze. Jak się do niej przygotować?”  
Źródło: dadelo.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1