To pierwsza inwestycja firm zrzeszonych w Klastrze Energii, działającym od ponad roku w powiecie stargardzkim. Docelowym odbiorcą prądu z zestawu paneli fotowoltaicznych będzie Zakład Zachodni Enea Operator. Nowa instalacja zasili również przepompownię stacji wodociągowo- kanalizacyjnej w Bobrownikach. Cały projekt został zrealizowany przez spółki „Dobra” i „Energia”, wchodzące w skład zgromadzenia przedsiębiorców, osób prywatnych oraz gmin, zainteresowanych rozwojem źródeł energii odnawialnej na swoim terenie.
Założony w ubiegłym roku Klaster Energii tworzą obecnie 63 podmioty. Swój akces do stowarzyszenia zrzeszającego firmy, osoby prywatne i samorządy zgłosiły m.in. gminy: Marianowo, Chociwel oraz Ińsko, Suchań i Dobrzany. Dwie instalacje w Bobrownikach, których generalnym wykonawcą jest Polska Agencja Energetyczna Sp. z o.o., kosztowały po 4 mln zł każda. Projekt zyskał dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego, w ramach obecnej perspektywy Regionalnego Programu Operacyjnego Pomorza Zachodniego.
Przekazanie do użytku obu instalacji w Bobrownikach stanowi zapowiedź kolejnych projektów, związanych z energetyką odnawialną. Aneta Gzik, prezes spółki Energia- koordynującej inwestycje w ramach klastra zapowiada, że jeszcze w połowie tego roku powstanie kolejnych 12 instalacji tego typu, w różnych lokalizacjach na terenie powiatu stargardzkiego. -Część ponownie w Bobrownikach, gdzie dysponujemy gruntami własnymi, natomiast podobne instalacje planowane są także w Chociwlu, tym razem w obrębie terenu dzierżawionego od gminy oraz w miejscowości Lublino- zapowiada. Jak zauważa prezes spółki koordynującej projekty fotowoltaiczne, drożejący węgiel w połączeniu z obecnymi cenami zakupu energii sprawia, że perspektywa inwestycji w niewielkie, lecz efektywne instalacje ze źródeł odnawialnych staje się coraz bardziej atrakcyjna- zarówno dla gmin, jak i właścicieli gospodarstw domowych.
Uruchomienie obu zestawów paneli, które wyprodukują prąd na potrzeby własne, resztę sprzedając do sieci, niemal symbolicznie zbiegło się z zamieszaniem wokół taryf za energię elektryczną. Groźbę drastycznych podwyżek stawek za prąd odsunięto, jednak przedstawiciele Klastra Energii podkreślają, że publiczna dyskusja wokół drożejącego prądu wytwarzanego z węgla zwróciła uwagę na możliwości, jakie oferują instalacje fotowoltaiczne, wielkością dopasowane do potrzeb odbiorcy. Perspektywa rosnących skokowo taryf, zachęciła też samorządy i przedsiębiorców do udziału w projektach, koordynowanych w ramach energetycznego klastra.
Dominik Cichecki, jeden z założycieli organizacji zapewnia, że Klaster Energii będzie wspierał wszystkie projekty promujące rozwój energii odnawialnej. -A już na wiosnę firmy zrzeszone w naszym klastrze rozpoczną budowę nowych instalacji o łącznej mocy 6 MW. W ten sposób przybędzie źródeł odnawialnych, włączonych do konwencjonalnej sieci- zauważa. -Jest to również doskonały sposób na uzupełnienie lokalnych luk w dostawie energii, poprzez stabilizację sieci w terenie, dzięki nowo powstałym instalacjom- zapewnia współtwórca klastra, przypominając, że fotowoltaika stanowi najbardziej elastyczną i bezinwazyjną dla otoczenia formę pozyskiwania energii.
Pięć gmin dołączając do klastra zamierza wspierać działania organizacji, zachęcając też swoich mieszkańców do inwestowania w fotowoltaikę. Obecność w Bobrownikach przy rozruchu instalacji burmistrzów Ińska i Chociwla- Jacka Liwaka oraz Stanisława Szymczaka, razem z Danutą Ankutowicz- wójt Marianowa, świadczy o zaangażowaniu samorządów gmin powiatu poszukujących nowych rozwiązań, które pozwoliłyby na zahamowanie rosnących kosztów energii. Inwestorzy liczą zaś na to, że lokalna społeczność szybko doceni prąd z paneli słonecznych ustawionych w Bobrownikach.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Region
- Bobrowniki z nową energią