Podjęta podczas ostatniej sesji uchwała wejdzie w życie dopiero dwa tygodnie po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Nastąpi to nie wcześniej niż w połowie stycznia 2019 roku. W uchwale określone zostały wysokości bonifikaty jaka udzielana będzie w przypadku wniesienia jednorazowej opłaty za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Miasta. Bonifikaty obejmują osoby fizyczne będące właścicielami gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i wielorodzinnymi.
Wysokość bonifikat wynosi maksymalnie 60% (w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie). W kolejnych latach jest odpowiednio co rok mniejsza o 10 procent. Minimalna bonifikata wynosząca 10% udzielana jest w przypadku gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w szóstym roku po przekształceniu.
Z bonifikaty nie mogą skorzystać osoby zalegające z opłatami za użytkowanie wieczyste lub podatek od nieruchomości. Bonifikata nie będzie też udzielana gdy wnioskodawca nie zamieszkuje w budynku lub lokalu mieszkalnym znajdującym się na nieruchomości będącej przedmiotem wniosku.
PRZEKSZTAŁCENIE W PRAKTYCE – PRZYKŁAD
Stargardzki Kowalski jest użytkownikiem wieczystym. Nie musi nic robić, a 1 stycznia 2019 roku stanie się z mocy prawa właścicielem nieruchomości. W przyszłym roku będzie musiał poczekać na zaświadczenie z Urzędu Miejskiego, które otrzyma nie później niż do 31 grudnia 2019 roku. W zaświadczeniu tym będzie potwierdzone przekształcenie, wysokość opłaty, którą trzeba uiszczać przez najbliższe 20 lat lub możliwość zapłacenia jednorazowo. Decydując się na jednorazowe uiszczenie opłaty przekształceniowej, Kowalski będzie mógł skorzystać z bonifikaty – maksymalnie 60 procent. Zamiar o wniesieniu jednorazowej opłaty wraz z bonifikatą Kowalski musi zgłosić Urzędowi Miejskiemu na piśmie. Formularze wniosku będą dostępne w Urzędzie Miejskim. Za złożenie wniosku Kowalski będzie musiał wysupłać 50 złotych na opłaty skarbowe. Po przyjęciu wniosku, Urząd Miejski poinformuje Kowalskiego w ciągu 14 dni o wysokości opłaty jednorazowej oraz ewentualnie udzielonej bonifikacie.
Kowalski nie musi martwić się o zgłoszenie zmian prawnych w wydziale ksiąg wieczystych, gdyż Urząd Miejski zrobi to za niego. Jednak, jeżeli zdecyduje się zapłacić za przekształcenie jednorazowo, wówczas po wniesieniu opłaty musi pofatygować się osobiście do wydziału ksiąg wieczystych w sądzie i dokonać zmiany zapisów. W tym przypadku kosztuje to zgodnie z ustawą 250 złotych. Jeżeli natomiast będzie wnosił opłatę przez 20 lat, dopiero po tym czasie będzie mógł wnioskować w sądzie o wykreślenie roszczenia, przy czym zapłaci 75 złotych.