Dzisiaj jest: 24.5.2019, imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Gotowość do zimy w mieście, powiecie i regionie

Dodano: 6 miesięcy temu

Pierwsze zimowe podmuchy dają znać o sobie, śniegiem sypnęło też w południowych regionach kraju.

Gotowość do zimy w mieście, powiecie i regionie

Na Pomorzu Zachodnim jedyna trudność, z jaką borykają się kierowcy to usuwanie lodu z szyb parkujących aut. Do tej czynności trzeba się już przyzwyczaić. Oprócz tego aura dla naszego regionu  pozostaje łaskawa.  Jednak służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg są już w stanie gotowości. Zgodnie z podziałem zadań, odśnieżaniem dróg powiatu stargardzkiego zajmie się Zarząd Dróg Powiatowych, natomiast zimowe utrzymanie ulic w obrębie Stargardu należy do Miasta.
 

Zimowym utrzymaniem objętych zostało łącznie blisko 346 km dróg powiatowych. W ramach zawartych porozumień, odśnieżaniem i usuwaniem lodu z blisko 40 km. ulic, zakwalifikowanych  w części gmin do kategorii powiatowych zajmą się samorządy lokalne.
 

Sieć dróg objętych zimowym utrzymaniem w powiecie podzielono na cztery obręby działania. W każdym z nich wyznaczono trasy, podzielone według kolejności odśnieżania. W pierwszej kategorii ujęto drogi o istotnym znaczeniu dla komunikacji i transportu publicznego, gwarantujące połączenia z siedzibami miast i gmin powiatu. Ustalono, że zabezpieczenie przejezdnych odcinków tras zgodnie ze standardem poszczególnych kategorii odśnieżania, powinno być wykonane w czasie 4- 5 godzin od wystąpienia niekorzystnych warunków. Zarząd Dróg Powiatowych zawarł stosowne umowy z firmami, które zajmą się odśnieżaniem zgodnie z uzgodnionym harmonogramem.
 

Pracę służb zimowego utrzymania dróg nadzorować będzie Sekcja Służby Drogowej Zarządu Dróg Powiatowych. W systemie dyżurów domowych nadzór pełnić będą pracownicy Obwodu drogowego Stargard, pod nr. tel.: 726 219 885 i adresem: zdpstargard@info.stargard.pl  Przewidziano także dyżury pracowników Obwodu Drogowego Chociwel, pod nr. tel.: 726 319 984 i adresem: zdpchociwel@info.stargard.pl W umowach przyjęto, że firmy zajmujące się zimowym utrzymaniem w razie pogorszenia warunków pełnić będą całodobowe dyżury, łącznie z dniami wolnymi od pracy.

Koordynatorem zimowego utrzymania dróg miejskich i powiatowych w administracyjnych granicach Miasta Stargard będzie natomiast Zarząd Usług Komunalnych. Odśnieżaniem ulic zajmie się stargardzkie MPGK Sp. z o.o. Dostępny jest także całodobowy kontakt pod telefonem dyżurnym MPGK: 519 546 943. Na interwencje odpowiadać będą również pracownicy ZUK pod br. tel.: 91 834 18 34 lub 834 18 30 w godzinach od 7.00. do 15.00.
 

Do akcji zimowej przygotowany jest również Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jej koordynacją zajmą się Rejony Dróg Wojewódzkich  w Stargardzie, Pyrzycach, Koszalinie oraz Gryficach, Drawsku Pomorskim, Białogardzie i Chojnie. W sumie Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich zajmie się zimowym utrzymaniem 2111 km tras, którymi administruje. Zarządca zapewnia, że jest gotowy skierować do akcji  64  nowoczesne, specjalistyczne pojazdy przeznaczone do odśnieżania i usuwania lodu z nawierzchni jezdni.Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Art Festiwal 2019 – GALERIA. Cz.1