Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Kto mieczem wojuje? ten świetnie się bawi.

Dodano: 6 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

W ubiegłą sobotę dzieci spotkały się w Książnicy Stargardzkiej z żołnierzami, w tę sobotę poznawały życie, cnoty i tradycje rycerskie.

Kto mieczem wojuje? ten świetnie się bawi.
Pani Maria prowadząca spotkanie w rozmowie z dziećmi dowiedziała się, że zadaniem rycerzy było bronienie ziemi i władcy, kiedy atakował wróg. Walczyli mieczami, kuszami, procami, zasłaniali się przed razami tarczami i mieli metalowe zbroje, które chroniły ich przed atakiem wroga. Rycerze byli silni, waleczni, odważni, zwinni, prawdomówni, sprawiedliwi, oddani państwu i władcy. W rewanżu Pani Maria przeczytała dzieciom Legendę o śpiących rycerzach.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić zamek, w jakim mieszkali rycerze. Makieta takiego zamku znajduje się w czytelni, a przewodnikiem tej wycieczki był Pan Andrzej. Dzieci dowiedziały się, że zamek budowany był dla obrony, dlatego mury zamku były grube, dokładnie takie jakie wszyscy mogli zobaczyć podchodząc do okna czytelni. Do obrony zamku służyły też wieże, w których znajdowały się lochy – takie dawne więzienia, zbrojownie, spichlerze, czyli magazyny żywności i tarasy, z których rycerze obserwowali okolicę. Zamek dla lepszego zabezpieczenia był otoczony fosą, a prowadził do niego zwodzony most zamykany na noc. Adepci rycerstwa dowiedzieli się, że każdy rycerz miał swój herb, taki znak umieszczany na zbroi, tarczy i pierścieniu rodowym, który pozwalał rozpoznać zakutego w zbroję rycerza na polu walki. Aby zdobyć zamek rycerze stosowali drabiny podstawiane pod mury i maszyny oblężnicze. Dzieci miały okazję zobaczyć makiety taranu, wieży oblężniczej i katapulty oraz dowiedzieć się jak je wykorzystywano w zdobywaniu zamku.
Pan Andrzej przeprowadził egzamin na kanoniera, podczas którego dzieci strzelały z miniaturowej armaty do makiety zamku. Wszyscy giermkowie wykazali się celnym okiem.

Po powrocie do Działu Dziecięco-Młodzieżowego i szybkiej przymiarce hełmu rycerskiego z przyłbicą, dzieci z przejęciem obejrzały przedstawienie teatrzyku kukiełkowego, który wystawił Legendę o Smoku Wawelskim.

Zanim giermkowie zostali pasowani na rycerzy z wypiekami na twarzy i wielkim zaangażowaniem przygotowali sobie miecze i tarcze z własnymi herbami. Uzbrojone rycerstwo ruszyło na poszukiwanie zaginionego skarbu, który szybko został odnaleziony w ciemnej grocie sąsiedniego pomieszczenia.

Oczekiwany przez wszystkich turniej rycerski zgodny ze szlachetnymi zasadami  kodeksu rycerskiego nie całkiem się udał, gdyż rycerstwo zgromadzone w sali na zakończenie spotkania wydało wojnę dorosłym uczestnikom Wesołej soboty w bibliotece.

W następną sobotę o 12:00 Dział Dziecięco-Młodzieżowy zaprasza na spotkanie autorskie z Izą Niewiadomską-Labiak, która poprowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci.

Zapraszamy do e-galerii - tutaj

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja