Dzisiaj jest: 26.3.2019, imieniny: Dory, Olgi, Teodora

DO GRZĘDZIC POPROWADZI NOWA DROGA

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Wójt Gminy Stargard Kazimierz Szarżanowicz i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podpisali umowę na dofinansowanie przebudowy drogi do Grzędzic.

DO GRZĘDZIC POPROWADZI NOWA DROGA
Inwestycja będzie kosztowała prawie 11 mln zł.

Projekt obejmie przebudowę i rozbudowę blisko 3 km drogi gminnej od skrzyżowania z drogą powiatową w Lipniku, aż do skrzyżowania z ul. Warzywną w Grzędzicach. Prace obejmą przebudowę drogi gminnej oraz trzech istniejących skrzyżowań na ronda. Powstaną nowe chodniki, ścieżka rowerowa, zatoka autobusowa, kanalizacja deszczowa, oraz oświetlenie. Celem inwestycji jest zapewnienie bezpośredniego połączenia z siecią TEN-T oraz dodatkowo ułatwienie dojazdu do nowych terenów inwestycyjnych. Prace mają się zakończyć w przyszłym roku.

Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego zaznaczył, że Grzędzice nie są już wsią, a sypialnią Stargardu i chcą być dobrze zintegrowane zarówno z aglomeracją stargardzką, jak i szczecińską. - Dzięki tej drodze będzie to możliwe, ona poprawi komunikację. Nie przypominam sobie, bym w tej perspektywie finansowej z jakąkolwiek gminą czy wójtem podpisywał umowę na modernizację drogi za takie pieniądze. Unia Europejska w zasadzie, poza drobnymi wyjątkami, zabroniła nam finansowania dróg lokalnych, ale ta droga to jest właśnie ten szczególny wyjątek- mówił Olgierd Geblewicz.

Historię starań o przebudowę drogi do Grzędzić przedstawił Wójt Gminy Stargard, Kazimierz Szarżanowicz. - Z mocy ustawy droga przez Grzędzice stała się drogą gminną po zamianie z powiatem za kawałek odcinka byłej "dziesiątki". Uznałem wtedy wspólnie z radnymi, że zainteresowani jesteśmy przejęciem tej drogi ze względu na dynamiczny rozwój Grzędzic, zaniedbania w remontach dróg oraz zamiar budowy kanalizacji w Grzędzicach. Uznaliśmy że najwygodniej będzie dla nas, jak ją przejmiemy- mówił Kazimierz Szarżanowicz.

Wójt Gminy Stargard mówi, że dużą rolę w planowaniu remontu drogi odegrał Szczeciński Obszar Metropolitalny.- Jesteśmy bardzo zadowoleni z przynależności do Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego- mówi Kazimierz Szarżanowicz. Wójt przypomniał proces zabiegania o remont drogi. - Początkowo mieliśmy zamiar zrobić tą drogę od Lipnika, aż do Lubowa, jednak nasz budżet jest tyle za mały, że zrobiliśmy projekt od nowego ronda do wyjazdu z Grzędzic w kierunku Żarowa. Umowę na projekt techniczny podpisaliśmy w marcu 2017 roku, po roku mieliśmy już pozwolenie ZRID i ogłosiliśmy pierwszy przetarg, nieskuteczny, bo nie było ofert, potem drugi, trzeci, ale nie zostały rozstrzygnięte przez kwoty. Po trzecim przetargu zdecydowaliśmy zmienić zakres robót i wartość kosztorysowa po zmianie wyniosła 10,2 mln zł. Czwarty przetarg też nie został rozstrzygnięty, piąty jest otwarty. Jeżeli oferta się obroni, to za kwotę 12 mln 980 tys. zdecydowani jesteśmy to zadanie wykonać. Jest szansa znalezienia tych pieniędzy w budżecie i podpisania umowy- mówi Wójt Kazimierz Szarżanowicz.

Inwestycja została wsparta kwotą 6,1 mln zł w ramach Działania 5.2 Budowa i przebudowa dróg lokalnych (gminnych i powiatowych) w ramach Strategii ZIT dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego  2014 – 2020. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to: nowe narzędzie służące wdrażaniu Funduszy Europejskich wpływających na zrównoważony rozwój miast i ich obszarów funkcjonalnych.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ORKIESTRA CAMERATA STARGARD. Koncert 24.03.2019. GALERIA