Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Miasto Stargard dla Seniorów

Dodano: 6 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Trzecie Stargardzkie Dni Seniora zorganizowane przez Urząd Miasta Stargard dobiegły końca, nie koniec to jednak patronatu władz miasta nad mieszkańcami tej grupy wiekowej.

Miasto Stargard dla Seniorów
Obecnie 24% mieszkańców Stargardu to osoby w wieku 60+. Na podstawie danych demograficznych z kilkunastu ostatnich lat wyliczono, że w 2050 roku będzie nas seniorów aż 48%.
W 2018 roku w ramach stargardzkiej kampanii „Rodzina z...” Miasto Stargard przygotowało ofertę dla „Rodzin z Seniorem”. Celem tej akcji jest:
- rozwój oferty edukacyjnej skierowanej do osób starszych,
- wsparcie aktywności społecznej oraz promocja wewnętrznej integracji seniorów oraz integracji międzypokoleniowej,
- rozwój usług społecznych na rzecz osób starszych,
- działanie na rzecz uczestnictwa osób starszych w życiu społeczności lokalnej.
W ramach Programu „Stargard przyjazny starzeniu” podjęto szereg działań.
Obok rozwoju sieci klubów seniora w całym mieście oraz stałych prac nad dostosowywaniem przestrzeni publicznej do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych w wachlarzu propozycji dla seniorów mamy jeszcze:

STARGARDZKA KARTA SENIORA

Wystarczy mieć ukończone 60 lat, być mieszkańcem Stargardu i złożyć wniosek w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Stargardzie aby otrzymać kartę bezterminowo.
Karta Seniora uprawnia do ulg i zniżek w różnych punktach usługowych i sklepach z listy dostępnej na stronie: 
https://www.stargard.pl/Stargardzka-Karta-Seniora-Informacje. Są na niej między innymi: SCK, Muzeum, OSiR, a także fryzjer, fotograf czy optyk.

ZACHODNIOPOMORSKA KARTA SENIORA

W ten sam sposób, a nawet podczas jednej wizyty w Urzędzie Miejskim przy ul. Czarnieckiego 17 można wejść w posiadanie karty zniżkowej obowiązującej na terenie całego Województwa Zachodniopomorskiego. Wykaz dostępnych zniżek został udostępniony na stronie: 
http://rodzina.wzp.pl/wykaz-ulg/.
Znajdziemy tutaj ofertę w grupach: dom i ogród, kultura i rozrywka, sport i turystyka, gastronomia, a w grupie pod nazwą różne między innymi Grota Inhalacyjna w Szczecinie, sieć sklepów z biżuterią w Szczecinie, sklep komputerowy w Stargardzie, ośrodek wypoczynkowy w Kołobrzegu i wiele firm usługowych.

KOPERTA ŻYCIA

Koperta może uratować życie seniorom lub osobom chorym na przewlekłe choroby, zwłaszcza mieszkającym samotnie. Można je otrzymać w Urzędzie Miejskim w Stargardzie a zawierają formularz, w którym umieszcza się krótki opis choroby, listę zażywanych leków, dane chorego i kontakt do członków rodziny lub lekarza oraz ewentualne uczulenia na leki.
Koperty życia przechowuje się w lodówkach oznaczonych specjalnym magnesem, co pozwala przybyłym do domu ratownikom medycznym na łatwe jej odnalezienie i przyspiesza udzielenie właściwej pomocy.

SZCZEPIENIA DLA SENIORÓW

Osoby starsze, które chcą się zaszczepić przeciwko grypie mogą skorzystać z pomocy finansowej na zakup szczepionki.
Także seniorzy przygotowujący się do zabiegów operacyjnych mogą uzyskać finansowe wsparcie na zakup szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

KRZESEŁKO DLA SENIORA

Wystawiane przez właścicieli sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych, w różnych punktach naszego miasta krzesełka i foteliki z widoczną naklejką „Krzesełko dla Seniora” mają umożliwiać „złapanie oddechu” w wędrówkach po mieście. Dodatkowo charakterystyczne i wpisane już mocno w pejzaż naszego miasta krzesełka zwracają uwagę mieszkańców na potrzeby osób starszych.

BUS TAXI I KOMUNIKACJA MIEJSKA

Osoby, które ukończyły 70 lat, komunikacją miejską w naszym mieście jeżdżą bezpłatnie, na podstawie dokumentu tożsamości potwierdzającego wiek.
Emeryci do czasu osiągnięcia wieku uprawniającego do bezpłatnych przejazdów, na podstawie legitymacji emeryta lub rencisty i dokumentu tożsamości, korzystają ze zniżki 50%.
Aby umożliwić osobom starszym i niepełnosprawnym, które z różnych przyczyn nie mogą skorzystać z komunikacji publicznej dotarcie np. do przychodni została uruchomiona usługa BUS TAXI. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 91 573 13 82 i zamówić taki transport. Opłata w granicach miasta za przejazd „tam i z powrotem” wynosi 4,32 zł.

Swoje zainteresowania seniorzy mogą rozwijać w powołanych do tego celu stowarzyszeniach, klubach i związkach działających na terenie Stargardu:

- Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów z siedzibą w Domu Kultury Kolejarza przy ul. Szczecińskiej 17,
- Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku mieszczący się w Stargardzkim Centrum Kultury przy ul. Piłsudskiego 105,
- Stowarzyszenie „Potrzebny Dom”, którego siedziba znajduje się w budynku STBS przy ul. Struga 29,
Stowarzyszenie prowadzi między innymi Klub Seniora na Osiedlu Lotnisko.
- Kawiarenka Senioralna Międzypokoleniowa działająca od czerwca br. przy Parafii Rzymsko-Katolickiej pw Św. Krzyża na Osiedlu Kluczewo,
- Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Koło nr 13, z siedzibą przy ul. Warszawskiej 29.

Stargard, jako czwarte miasto w Polsce w tym roku został wpisany do Sieci Miast Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Sieć WHO zrzesza obecnie 541 miast w 37 krajach.

Zapraszamy do galerii: 


Dni Seniora 2018 - III Parada Seniorów

Dni Seniora 2018. Dzień sportu

Dni Seniora 2018. Dom Kultury Kolejarza








 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja