Dzisiaj jest: 26.5.2019, imieniny: Eweliny, Jana, Pawła

Otwieramy „rowerową perełkę” na Velo Baltica

Dodano: 8 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Piękna i malownicza, pachnąca lasami i Bałtykiem, łatwa do przejechania i pozostawiająca niezapomniane wrażenia.

Otwieramy „rowerową perełkę” na Velo Baltica
Piękna i malownicza, pachnąca lasami i Bałtykiem, łatwa do przejechania i pozostawiająca niezapomniane wrażenia. Rowerowi turyści, którzy jechali z Darłówka do Jarosławca przez Wicie, nie mają wątpliwości, że ten odcinek to prawdziwa reklama roweru i tego jak można aktywnie spędzać wolny czas. Po kilku miesiącach prac blisko 8 km szlak zostanie oficjalnie otwarty. W uroczystości, którą zaplanowano na najbliższy piątek 21 września na godzinę 14 weźmie udział wicemarszałek Tomasz Sobieraj.

Rozpoczyna się we wschodniej części Darłówka, ok. 780 metrów od  mostu nad Wieprzą, biegnie po wale przeciwsztormowym na mierzei jeziora Kopań, a następnie tuż obok plaży, przez las i kładkę nad kanałem łączącym jezioro z Bałtykiem, aż do Wicia i dalej do Jarosławca. To łącznie blisko 8 km nowej trasy rowerowej na trzech odcinkach ( Darłówko –2,5 km, Wicie – Jarosławiec – 4,7 km i Korlino – 0,6 km).

- Otwieramy rowerowy szlak w jednym z najpiękniejszych miejsc bałtyckiego wybrzeża. Niejeden z turystów zsiądzie z roweru, by podziwiać tutejsze widoki i się nimi delektować. Rowerowa infrastruktura już jest, kolejne kilometry powstają, czas na lokalną branżę turystyczną by zbudowała produkty dedykowane właśnie rowerzystom. -  przekonuje marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Gmina Darłowo to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznych regionów nadbałtyckich. Piękne piaszczyste plaże to rozkosza dla plażowiczów, a przymorskie jeziora jak Bukowo czy Kopań, to baza do uprawiania windsurfingu czy żeglarstwa, a także raj dla wędkarzy. Okoliczne rzeki Wieprza i Grabowa to z kolei popularne szlaki kajakowe. Olbrzymie walory oferuje także gmina Postomino gdzie do szczególnych atrakcji zaliczane są plaże zakończone są brzegami klifowymi dochodzącymi miejscami do ponad 30 m wysokości. W obu miejscach nie brakuje świetnej bazy noclegowej, ale dodatkową atrakcją może być np. Aquapark w Jarosławcu czy tamtejsza Galeria Rybacka oraz Muzeum Bursztynu. W pobliżu nie brakuje także wypożyczalni rowerów. To miejsca stworzone do turystyki aktywnej.

- Jeszcze w lipcu i sierpniu znaczna część odcinków była zakończona, czekały nas odbiory techniczne, oznakowanie trasy, a rowerzystów nie brakowało, miejscami były ich wręcz tłumy. To tylko świetnie rokuje dla tego szlaku. Wielkie podziękowania dla wykonawcy, bo kilka miesięcy wystarczyło ZZDW by zrealizować ten piękny odcinek. Dziękuję również lokalnymi samorządowcom za świetną współpracę, której nie kończymy, gdyż wspólnie zabiegamy w Urzędzie Morskim w Słupsku o kolejny, równie piękny odcinek. – mówi wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj.

Koszt inwestycji to 5,4 mln zł, z czego większość (4,6 mln zł) pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, ale także z Budżetu Województwa Zachodniopomorskiego (400 tys. zł), gminy Postomino (250 tys. zł) i gminy Darłowo (150 tys. zł). Cała trasa rowerowa z Darłówka do Jarosławca liczy łącznie 16 km. Odcinek jest częścią międzynarodowego szlaku Rowerowego R10 biegnącego wokół Morza Bałtyckiego  o długości 8 tys. km. Na Pomorzu Zachodnim czlak nazwono Velo Baltica i liczy ok. 223 km. z czego ponad 150km trasy jest już wykonana, wymaga oznakowania oraz ewentualnie niewielkich dostosowań.

W najbliższych latach na Pomorzu Zachodnim powstanie spójna sieć 1100km tras rowerowych na wzór sieci niemieckiej. Nowe inwestycje zaczynają łączyć istniejącą infrastrukturę. Naszym celem jest zaoferowanie mieszkańcom oraz turystom bezpiecznych i komfortowych wakacji na rowerze, nawet 2 tygodniowych, z całą rodziną. Cel ambitny, ale z każdym oddanym kilometrem coraz bardziej realny. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. 

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie udało się także zrealizować odcinek Łazy – Osieki - Iwięcino, a trasa Pleśna - Mielno czeka na dopełnienie ostatnich formalności przez Ministerstwo Rozwoju. Coraz bliżej ukończenia są dokumentacje na oznakowanie i budowę niewielkich, brakujących odcinków w Darłowie, Marszewie czy Mielnie. Urząd Marszałkowski wspólnie z samorządowcami z Darłowa i Postomina zabiegają w Urzędzie Morskim w Słupsku o realizację trasy z Łaz do Dąbkowic, która była by prawdziwą wisienką na rowerowym torcie o nazwie Velo Baltica.

Otwieramy „rowerową perełkę” na Velo Baltica
21 września 2018 r.
Pas startowy, od strony Wicia
Z udziałem m.in:
  • Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja,
  • Wójta Gminy Darłowo – Radosława Głażewskiego,
  • Wójta Gminy Sławno – Ryszarda Stachowiaka,
  • Burmistrza Miasta Darłowo – Arkadiusza Klimowicza,

    a także przedstawicieli Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Koszalinie,
    Lasów Państwowych, Urzędu Morskiego w Słupsku, PBDI Toruń oraz sołtysów okolicznych miejscowości.
Źródło: Urząd Marszałkowski - Zachodniopomorskie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
26 Wojewódzkie Igrzyska Olimpijskie Osób Niepełnosprawnych - GALERIA Cz.1