W tym czasie, od 1539 roku po decyzji sejmu trzebiatowskiego o przyjęciu na Pomorzu nauki protestanckiej jako religii państwowej, Fara Mariacka była zborem ewangelickim. Posadzenie drzewa miało być pamiątką narodzin Marii, córki tutejszego pastora.
Tymczasem 175-letni dąb stał się nie lada atrakcją, po tym jak pracownicy Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie znaleźli w lokalnej gazecie wychodzącej w naszym mieście na początku XX wieku krótką wzmiankę o tym wydarzeniu.
W Stargardzie mamy wiele starszych drzew niż dąb przy Kolegiacie, ale w żadnym innym przypadku nie ma danych, w którym dokładnie dniu zostały posadzone, a ich wiek jest szacowany przez dendrologów na podstawie pomiarów i badania rocznych przyrostów u podstawy pnia tzw. słojów.
18 września 2018 roku, dokładnie 175 lat po tym, jak archidiakon H. Koser posadził dąb, pracownicy Działu Upowszechniania Sztuki, Edukacji i Promocji naszego Muzeum zorganizowali jubileuszowy happening, w czasie którego została odsłonięta pamiątkowa tabliczka umieszczona na kamieniu obok pnia drzewa. Wydarzenie pozwoliło odkryć przed mieszkańcami Stargardu ciekawą historię tego przyrodniczo-historycznego obiektu, a dodatkowo jak podkreślił Pan Dyrektor dr hab. Marcin Majewski zawiązanie 175 kolorowych sznurków wokół pnia dębu „Maria” ma na celu przyciągnięcie uwagi mieszkańców i zainteresowanie ich ciekawą historią drzewa. Teraz nie sposób minąć obojętnie oplecionego kolorowymi linkami pnia nowej atrakcji naszego miasta.
Chluba stargardzian, Kolegiata NMP zyskała w ten sposób kolejny, ciekawy i mogący napawać nas dumą obiekt.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Lifestyle
- Dąb Maria ? 175 lat w Stargardzie.