Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Osetno – fajne miejsce z historią

Dodano: 8 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Kolejna inwestycja Budżetu Obywatelskiego została zrealizowana.

Osetno – fajne miejsce z historią
Warto zobaczyć i doświadczyć Osetna - fajnego miejsca z historią w tle.
 

Metryka wskazuje, że osada w Osetnie jest jedną z najstarszych osad ludzkich na terenie obecnego Stargardu. Wczesnośredniowieczna osada usytuowana była po środku dawnego rozlewiska rzek Iny i Krąpieli. Na podstawie przebadanego zbioru ceramiki, pozyskanej w wyniku prowadzonych tutaj badań archeologicznych poczyniono pewne ustalenia chronologiczne, które pozwalają sądzić, że osadnictwo w Osetnie zaczęło krystalizować się od około 2 poł. VIII w., natomiast jego kres przypadł na 1 poł. IX wieku. W kolejnych okresach wczesnego średniowiecza teren ten pozostaje nie zasiedlony.

Większość pozyskanych fragmentów naczyń była starannie wykonana, co świadczy o wysoko rozwiniętym rzemiośle garncarskim. Przebadane artefakty charakteryzują się bardzo dobrą jakością wypału i wysokim kunsztem zdobnictwa.

Projekt w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Osetno - fajne miejsce z historią w tle" zgłosił Tomasz Terebecki. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 33 127 zł. Za tę kwotę został zagospodarowany teren zieleni parkowej znajdującej się obecnie przy alei Dębowej w Stargardzie, na którym, jak się okazało jest zapisana w tle „fajna historia Osetna”.
W ramach inwestycji wykonano: utwardzenie nawierzchni, zamontowano ławki, małą infrastrukturę, w tym stojak na rowery, a także nasadzono różnorodną roślinność. Ponadto zamontowana jest tablica informacyjna poświęcona Osetnu. Dzięki tym wszystkim zabiegom, teren spełnia dziś funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe. Natomiast dzięki tablicy informacyjnej poświęconej historii Osetna może również pełnić funkcję edukacyjną, albowiem jest to miejsce, gdzie młodzież może doświadczyć czym są „żywe lekcje historii”.

Koncepcję zagospodarowania terenu wykonała firma Studio Architektury i Urbanistyki mgr inż. architekt Małgorzata Wojtaś-Frankowska. Wykonawstwem zajęła się firma Zakład Ogólnobudowlany Wiesław Kachniarz.Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA