Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Jaką jakość mają paliwa w Stargardzie?

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Stargardzie stacje paliw pod lupą UOKiK.

Jaką jakość mają paliwa w Stargardzie?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do końca maja przeprowadził kontrole sprzedawanych paliw na 580 stacjach w Polsce. Czy paliwa oferowane w Stargardzie i okolicach są dobrej jakości?

UOKiK przeprowadził kontrole na sześciu stacjach w mieście i okolicy. Próbki benzyny pobrano na stacji BP w Motańcu, stacji Orlen przy ul. Łabędziej 22 oraz stacji Orlen w Morzyczynie. Próbki oleju napędowego pobrano na stacji Orlen przy ul. Szczecińskiej 49 oraz stacji Shell przy ul. Szczecińskiej 81. Zarówno benzynę jak i olej napędowy przebadano w spółce Alians w Ognicy. Wszystkie pobrane próbki spełniały wymagania rozporządzenia Ministra Gospodarki.

Stargardzcy kierowcy mogą spać spokojnie. Kupując paliwa na skontrolowanych stacjach można mieć pewność, że auto nie zaskoczy nas żadną niespodziewaną awarią. Tankowanie paliwa niespełniającego norm może grozić zamarzaniem paliwa zimą, wzrostem spalania, pogorszeniem stanu silnika czy w konsekwencji jego awarią. Często pozorne oszczędności podczas tankowania przyczyniają się do zwiększenia kosztów napraw i remontów silników.

W całej Polsce od stycznia do maja 2018 roku skontrolowano 580 stacji paliw tylko pod względem sprzedawanej benzyny i oleju napędowego. Najczęściej UOKiK ujawniała nieprawidłowości związane z nieodpowiednią odpornością na utlenianie oleju napędowego i zbyt niską temperaturę jego zapłonu, a także zbyt wysoki poziom siarki, co może świadczyć o dodaniu do oleju napędowego tańszego oleju opałowego. W przypadku benzyny problemem jest niewłaściwa liczba oktanowa oraz niewłaściwa prężność par, która może doprowadzić do problemów z uruchomieniem silnika, a nawet ciągłością jego pracy.

W województwie zachodniopomorskim paliwo niespełniające wymogów stwierdzono tylko na stacji paliw CPN w Smardzku w gminie Świdwin.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA