Pojazdy ciężarowe wyjeżdżające z budowy zabłacają kołami jezdnię, co skutkuje nie tylko zanieczyszczeniem drogi, ale również może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Wystarczy tylko niewielki deszcz, a zatrzymanie pojazdu w takich warunkach może okazać się ogromnym problemem.
Kwestia ta dotyczy również rolników wyjeżdżających z pola na drogę publiczną. Często wykonując prace w polu różnego rodzaju maszynami po jej zakończeniu bez oczyszczenia kół ciągnika czy też maszyn zawieszanych wracają do swoich gospodarstw.
Policjanci w chwili uzyskania informacji o zanieczyszczeniu drogi dokonują ustaleń, oraz potwierdzają fakt popełnienia wykroczenia. Następnie ustalają właściciela pola, lub też wykonawcę robót na budowie i wyciągają konsekwencje które polegają między innymi na nałożeniu grzywny.
Artykuł 91 KW mówi nam :”Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany” .
Zanieczyszczenie drogi, bądź pozostawienie jakiegokolwiek przedmiotu na drodze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zachowania takie mogą prowadzić do różnego rodzaju zdarzeń drogowych, które w swoich skutkach mogą być tragiczne.
- Nie ma przyzwolenia na akty wandalizmu! Zarzuty i sąd takie konsekwencje dla 2 nieletnich sprawców czynów karalnych
- Zaczęło się od zakłócania porządku publicznego… a skończyło na zarzutach za posiadanie narkotyków
- Działania „Bezpieczna krajowa dziesiątka” na terenie powiatu stargardzkiego z wykorzystaniem drona